| Lala20 a întrebat:

Are cineva idee ce sa fac pentru ca ' catelul meu (Metis-3 ani) sa nu mai fie asa agresiv? Adica latra foarte mult, cand vede un caine se agita si cred ca ar sari la bataie. Cu strainii (oameni) nu am nimic impotriva sa fie rau.la urma urmei de aia e catel ca sa apere curtea. Dar totusi in privinta latratului excesiv si a agresivitatii fata de alti catei aveti vreun sfat util?

Răspuns Câştigător
| spellcheck a răspuns:

@anonim - absolut gresit! Cand treci pe langa alti caini lesa trebuie sa fie lejera si cand cainele da semne de atac se aplica o corectie (se smuceste lesa LATERAL) impreuna cu comanda NU (sau Fui sau cum e obisnuit...). Cainele trebuie invatat sa reactioneze calm in momentul aparitiei altor caini. Daca lesa este tinuta strans, se va transmite cainelui o tensiune care nu va face altceva decat sa amplifice starea agitata a cainelui. Latratul excesiv reprezinta o frustrare a cainelui. Probabil cainele nu face suficienta miscare. Cainele trebuie plimbat. O curte mare nu satisface neaparat nevoile de miscare ale cainelui. Cainele are nevoie de plimbare pentru ca una din nevoile sale este descoperirea unor noi locatii. Deci, pentru inceput incearca sa scoti cainele la plimbare (n-ar strica sa fuga langa bicicleta) si mergi cu el pana cand oboseste. Apoi, treci cu el pe langa alti caini si aplica-i corectie de fiecare data cand incearca sa sara la ei si continua-ti drumul. Nu uita! Lesa nu trebuie sa fie incordata, tensionata! Sa nu cumva sa crezi ca rezultatele vor aparea din prima. Trebuie lucrat mult si cu foarte multa rabdare.
Bafta

8 răspunsuri:
| Lala20 explică:

Ok. Daca mai aveti sfaturi va ascult.

| Lala20 explică:

Multumesc mult spellcheck. Voi incerca. Si il scot la plimbare. Nu in fiecare zi asta e adevarat pentru ca noi avem curte destul de mare. Si se mai joaca cu fratele lui (tot Metis-aproape 5 ani). Dar cand vede catelusele vecinilor (3 la numar) cum se fugaresc si se joaca latra mult la ele. Nu stiu daca o sa pot merge cu bicicleta pentru ca ii este frica de ea si de obicei fuge de ea, la fel cum fuge si de masini pentru ca in noiembrie 2009 a avut un accident in sensul ca l-a lovit o masina si i-a rupt piciorul. dar asta e alta poveste. Mersii si de sfaturile cu lesa. Astept si altele!

| Lala20 explică:

Succes si tie Deea happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In privinta agresivitatii fata de altii catei iti recomand ca atunci cand se va intalni cu un caine sa tragi cat mai tare de lesa ca pe el sa il stranga la gat si sa ii tii lesa la maxim 20 de cm de gatul lui si sa nu il lasi deloc sa mearga in prejurul celorlaltzi caini sa fie fix langa tine asa se va dezobisnui daca va fi fortat si tras putin de lesa cu timpul

| pdannysan13 a răspuns:

Uita-te la Cesar si cainii pe national geographic. nu doar dreseaza si este si psiholog de caini

| DeEa_2425 a răspuns:

Si eu am aceas problema deci nu iti pot raspunde
dar pot sa iti urez succes!

succeswinking

| spellcheck a răspuns:

Foarte bine ca plimbi catelul. Eu de bicicleta am zis doar asa ca fapt divers, n-am stiut ca a avut accident. Cel mai bine e sa obosesti cainele, apoi pune-i lesa si zgarda si aplica-i corectie de fiecare data cand incepe sau are tendinta sa latre. Cam atat ai putea face. Nu uita sa fii calm, pentru ca tu trebuie sa faci cainele sa inteleaga faptul ca reactia lui la alti caine trebuie sa fie calma si nu agitata. Incet va intelege el despre ce-i vorba.

| Andreea_8587 a răspuns:

Pai dreseazal invatal sa nu mai faca asa, daca nu merge asta cheama veterinarul.