| saluttpu123 a întrebat:

Am un caine din rasa rottweiler are 10 luni..Stiti cum il pot face de paza adica sa apere curtea? El este foarte agresiv cand vede un caine rupe.

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

E doar un pui, momentan nu stie, sa apare, astepata sa ajunga pe la 1 an si ceva si sa vezi atunci ca o sa te apere si de intrusi.

6 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Mergi cu el la dresaj si se rezolva problema.

| Anonim124635 a răspuns:

Nu fa aceasta prostie. Mulții stăpâni au fost atacați grav. Lasa-l asa cum e el. Ei prin natura lor sunt niste caini extrem de teritoriali si agresivi cu straini o sa vezi in timp, inca este puiuț. In general ei se maturizează la 2 ani.

| Luizaza a răspuns:

Eu am un caine de rasa,, Ciobanesc German'' avea tot 10 luni cand l-am invatat sa fie agresiv, uite ce trebuiee sa faci : iessi cu cainele undeva si inerveaza-l incat si el sa se inerveze, fugi si zii:Mars! happy Mars! happy asa see va inerva si va veni dupa tine, IA O CRENGUTA si fa-te ca i-o dai in nas, el o va rupe si v-a incepe sa maraie! Sperr ca te-am ajutat!

| AdytzaxD a răspuns:

Da-l la dresaj.
Dar mie nu mi se pare o idee chiar buna sa se dea si la oameni. Pana la urma, mai vine un vecin pe la tine pentru zahar, pentru ceva laughing))
Si... nu stiu, este un rottweiler pana la urma... si are nevoie de miscare, deci poti sa-l ti tu in cusca, dar trebuie sa-l si plimbi... si dupa dai in alte probleme daca se da la persoane nevinovate care doar treceau pe acolo, sau mai rau, copii.
Bine... e alegerea ta... stiu ca pentru a face un caine agresiv ar trebui sa te joci cu el in sensul sa-l impingi, sa-l lasi sa te muste... sa il incete sa atace doar cand strigi tu, etc.
In fine, succes!

| alessia5158 a răspuns (pentru AdytzaxD):

Nu va fi acceptat la nicio scoala de dresaj daca animalul nu este inregistrat la politie in baza documentului eliberat de Asociatia Chinologica Româna--- exista un act normativ, in acest sens, respectiv Ordonanta de urgenta nr. 55 din 30 aprilie 2002 privind regimul de detinere al câinilor periculosi sau agresivi.

| AdytzaxD a răspuns:

Da-l la dresaj.
Dar mie nu mi se pare o idee chiar buna sa se dea si la oameni. Pana la urma, mai vine un vecin pe la tine pentru zahar, pentru ceva laughing))
Si... nu stiu, este un rottweiler pana la urma... si are nevoie de miscare, deci poti sa-l ti tu in cusca, dar trebuie sa-l si plimbi... si dupa dai in alte probleme daca se da la persoane nevinovate care doar treceau pe acolo, sau mai rau, copii.
Bine... e alegerea ta... stiu ca pentru a face un caine agresiv ar trebui sa te joci cu el in sensul sa-l impingi, sa-l lasi sa te muste... sa-l nveti sa atace doar cand strigi tu, etc.
In fine, succes!