| Anyta82 a întrebat:

As vrea sa discutam despre un subiect care mie mi se pare destul de bun. De ce nu se infiinteaza POLITIA ANIMALELOR sa fie disponibila in toate orasele? Dc trebuie sa privim cu proprii nostri ochi cum copii needucati si copii mai mari de peste 18 ani chinuiesc animalele in fata noastra. Eu am ramas socata acum 2 zile cand un pui de Rom sa spun asa a infipt un ac in burta unui catel maidanez! Sa intamplat in fata mea in timp ce treceam pe langa ei m-am dus spre el sa-i dau un sut in cur dar fugise. Eu asa ceva nu pot permite! Daca as fi prins acel tiganush nu stiu ce i-as fi facut mai bine ca a fugit. Chiar daca era un caine vagabont frate are si el un suflet oameni buni nu facea nimic statea linistit si se uita la ei cum se joaca..cum este posibil sa trecem peste aceste cazuri si sa nu se poata face nimic. Nu se infiinteaza Politia Animalelor ca nu au buget. O daa dar bani de vile au? Sigur! Nu-si pot pèrmite sa faca cate un sediu in fiecare oras si cate o uniforma de **** sa poata aresta pe cei ce chinuiesc animalele? ROMANIA TREZESTE-TE! Eu iubesc animalele f mult si raman cu speranta sa se poata face ceva si pentru ei pentru ca terra nu este doar pentru noi oamenii este si pe ei acele animale care ne iubesc neconditionat! Cei care au ganduri sa scrie de rau va rog sa va abtineti asta da de inteles ca nu iubiti animalele si nu are rost sa comentati la acest subiect.
LOVE ANIMALS! :X

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Faza e ca nu exista destule fonduri in guvern pentru infiintarea politiei animalelor dar mai important ar fi sa se faca buletinele astea mai mici pentru ca le avem prea mari. Tipicul raspuns corupt nu avem bani pentru nimic si se fura intre guvernanti.

| EvangelineLovin a răspuns:

Mda, stiu cum e, daca zice cineva ceva de facut un efort minim pentru animale sar toti ca de ce pentru oamenii strazii nu face nimeni nimic, vai orfanii, dar cand se dau bani pentru fantani sau lady gaga sau orice chestie care nu foloseste nimanui nu se mai pune problema: oamenii strazii, orfanii. Traim intr-o tara de tot...plansul ca sa zic asa. Ma ingrozesc cand mai vad vreun catelus sau pisica chinuit, storcit pe strada sau mai stiu eu cum. Nu pot decat sa ma gandesc ca o sa plateasca si chinuitorii astia, in viata asta sau cealalta. De mica am zis ca eu cand o sa ma fac mare o sa fac adapost de animale, acum sunt mare si nu am niciun ban si nicio oportunitate, job nu gasesc, singurul lucru care pot sa-l fac e sa ii hranesc cand mai am cu ce pe astia de afara si pe ale mele din casa. E o realitate cruda si trista pentru orice iubitor de animale. Sa speram ca o sa vina si zile mai bune.

| cυρcαкє a răspuns:

Buna!

Si eu iubesc animalele la fel de mult ca tine, mai ales cainii. Anul asta am vazut 3 caini calcati fara pic de mila de masini. sad
In orasul meu exista doar ambulanta pentru animale, nu si politie. happy Oricum nu cred ca avem ce face in privinta asta. broken heart

| Pawesome a răspuns:

Si eu iuesc mult animalele.Dar trebuie sa spun, ca e cam greu sa se faca asa ceva din cateva motice:
-Trebuie echipamente medicale, custi si restul,, tacamului" ca sa poti spune ca e un loc pentru animale.
2.Chiar daca s-ar costrui, in alte tari, sunt multi voluntari care fac munca pe gratis sau pe bani putini.Ei la situatia din Romania nimeni nu isi permite sa lucreze pe gratis sau pe bani putini.
3.In alte tari sunt multe centre care trateaza animalele maltratate, dar la noi nu o sa gasesti.

Intai trebuie sa se rezolve problemele financiare ale romanilor ca sa se poata construi asa ceva.

| Roxin_Alex_1989 a răspuns:

Asta-i Romania ce sa facem peste tot vezi asa ceva mai ales pisici si caini calcati cu masina pe sosea.din pacate nu este politia animalelor si la noi sad

| leftside a răspuns:

Ce mai poti astepta daca politicienii astia mizerabili au vrut sa eutanasieze cainii maidanezi? cine sa ia atitudine? politia care e condusa tot de ei? si eu iubesc animalele, da' suntem in Romania si trebuie sa le luam noi singuri apararea!

| Anyta82 explică (pentru leftside):

Pai au vrut si inca vor sa-i eutanasieze deoarece ataca oamenii pe strada unii dintre ei dar de ce nu le fac adaposturi? sunt multe intrebari fara raspunsuri pentru noi. noi nu contam parerea noastra nu conteaza ca de asemenea nici voturile noastre nu vor conta pentru alegeri etc. Sunt dezamagita de tara asta din toate punctele de vedere. sad

| leftside a răspuns (pentru Anyta82):

Pai ca sa le faca adaposturi ii costa destui bani, si nu le mai ramane lor nimic de furat, de aia nu le-au facut si nici nu o sa le faca niciodata adaposturi! prefera sa lase 50 000 de caini prin Bucuresti ca sa aiba ei ce fura, asta e toti suntem dezamagiti de situatia actuala din Romania.

| ioana_3915 a răspuns:

Da stiu si eu iubesc animale, da nu poti sa compari Romania cu alte tari civilizate. Noi nu avem nici o politia ca lumea daramite o politie a animalelor. Nu avem si nici nu o sa avem vreodata sad crudul adevar...

| ChrisstinaXdddddddd a răspuns:

Sunt perfect de acord cu tine, am pus si eu o intrebare de genul asta, la noi nu este posibil nu pentru ca nu avem fonduri, avem destule, dar la noi problema este nepasarea.
Nici eu nu pot permite abuzul si baterea unor animale nevinovate, a unor suflete.straight face pacat ca indiferenta predomina in Romania.

| ioanaaa1998 a răspuns:

Si eu iubesc animalele ....si mai ales ca in orasul in care stau eu este un bloc de tigani, intodeauna mi-este frica pentru animale. Acum doua zile un om a trecut pe langa un caine de la mine de la bloc si a zis ca il omoara( doarece latra). Nu mai suport. Suntem o tara de nimic, in care nici oamenii si nici animalele nu traiesc bine. In tarile civilizate maltratarea animalelor se pedepseste cu inchisoarea, la noi chiar se incurajeaza prin dezinteresul total al autoritatilor. Urasc tara asta. Strazile sunt pline de caini vagabonzi, care bineinteles ca ataca( ei doar incearca sa-si apere teritoriul) dar nimeni nu le creeaza si lor un spatiu in care convietuiasa. Mai bine ii omoram, asa gandesc astia. Dar omit faptul ca din cauza oamenilor majoritatea cainilor ajung pe strazi, deci o sa apara in continuu astfel de caini, doar nu o sa-i omoram pe toti, nu?!

| andreea9715 a răspuns:

Da,ai dreptate. Oamenii ar trebui sa fie mai buni cu animalele, mai ales cu, cainii care sunt prietenii cei mai buni ai omului. Ceea ce le fac unii oameni animalelor este crunt si ar trebui pedepsiti.Ar trebui sa existe cineva caruia sa ii pese si de aceste fiinte lipsite de aparare. Unii oameni care fac crime umbla liberi pe strada fara sa le faca nimeni nimic iar animalele care nu au gresit trebuie sa plateasca pentru faptul ca nu au ales.Ar trebui sa existe politia animalelor sau sa se infiinteze o societate care sa le apere.

| Anyta82 explică:

Din pacate sad eu cred ca tot ei ar avea de castigat, vor fi amenzi pentru cei ce chinuiesc animalele si tot statu va castiga dupa urma asta. In fine...e greu si dureror in acelasi timp. Daca ar fi dupa mine as face eu un sediu particular din banii mei dar nu este voiee iti dai seama. Cum sa amendez eu oamenii de capu meu? Sau sa-i mai si arestez omg... Totusi si amenzile cred ca i-ar mai potoli un pic pe criminalii animalelor. Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul. sad

| roxanarisulove a răspuns:

Ai perfecta dreptate. Si eu iubesc ft mult animalele si am vazut acum 2 ani cum tot un tigan batea cu grebla un cal pe spate care era vai de capul lui. Eu citesc revista DogMagazin este ft interesanta si am citit un articol: Ai vazut un animal abuzat, suna la Politia Animalelor. Am gasit si niste numere de telefon de la Politia Animalelor : 0219667, 0213146165, 0213146067, si o adresa de email office@politiaanimalelor.ro. Sper sa iti fie de folos. Pwp :*

| Anyta82 explică (pentru roxanarisulove):

Da stiu de numerele astea dar nu cred ca baga de seama sesizarile noastre. mersi oricum e bun postat pup :*