| Blossomis a întrebat:

As vrea sa imi cumpar un soricel dansator.
Imi uteti spune ce mananca?
E bine daca il tin singur?
Cam cat as da pe luna pe intretinerea lui?
Mai am porcusori de guineea si pisica si nu vreau sa consume mai mult de 5-10 lei pe luna.
Talasam de la porcusori,am si un fel de mancare,dar nu stiu ce mananca, deci aveti idei?

Răspuns Câştigător
| bibiiiy a răspuns:

Hei.Am avut si eu unul, dar mai demult.Costa 10 lei unul.Sa iti spun despre ei:
Soriceii dansatori se nasc cu o anomalie genetica care ii face sa se invarta in cerc.
Hranirea lor cuprinde mai toata mancarea care e data si hamsterului, in afara de rosii, salata si alte legume/fructe mai zemoase care le provoaca diaree - si anume:
- morcov
- mar
- varza (in cantitati mici, deoarece provoaca balonare)
- conopida
- para
- banana
Ca mancare din pet shop iti recomand Versele-laga, Padovan si Vitakraft. Inafara de acestea, le mai puteti da o data pe saptamana putina branza de vaci, putin ou, putina carne fiarta de pui sau curcan (fara sare) si 2-3 paste fierte (paste fainoase).
Soriceii dansatori sunt foarte blanzi si cuminti. E bine ca soriceii sa aiba cateva jucarii gen: un podulet, o casuta, un tunel si o scarita.
Ei mai au nevoie de un acvariu inalt, deoarece sar, s-au sa fie acoperiti cu o plasa... cusca cu gratii nu este indicata, ei fiind mici se strecoara usor printre gratii.
Nu apucati soricelul de coada, pe langa faptul ca puteti primi o muscatura de toata frumusete, s-ar putea si sa ramaneti cu coada lui in mana!
Din cauza acestei anomalii genetice, nu este recomandat sa imperecheati soriceii, deoarece puii lor se vor naste tot cu acest "defect" si este un chin pentru ei.

Fundasmug

4 răspunsuri:
| SoloPC a răspuns:

Nu ar trebui sa il lasi singur pentru ca cu el trebuie sa se joace cinev cu el in permanenta.
Pe luna ar costa 15 lei. si prima luna e costisitoare pentru ca iti trebuie zgarda anti purici vacin jucari etc deci in primele 3 lun cele in perioada de vaccinare trebuie sa ai 50 lei in buzunar!

Răspuns utilizator avertizat
| SoloPC a răspuns (pentru Blossomis):

Sa mor eu sunt pera obosit ca sa mai vad bine si nu port ochelari sa am inteles caine dansator laughing pri cum si eu rad acum de ce raspuns AMlaughing))

Răspuns utilizator avertizat