| xxdd a întrebat:

As vrea sa`mi iau si eu un hamster dar nu sunt foarte sigura.thinking Ceva detalii despre el?batting eyelashes. Cam cat mananca, ce mananca, cat de sperios e, cum se comporta, ce nesita, cat costa animalu, cat costa cusca, ce trebuie sa aiba in cusca, cat costa si alea, cat costa si rumegusu? etc~ chesti de genu?

Răspuns Câştigător
| FallingRain a răspuns:

Mananca fix cat ii dai. Cam de freferat 50 de grame de hrana zilnic(morcov, salata, iarba, castravete, mar, etc.)

Daca vezi ca se ingrasa redu din portia zilnica.

Nu e sperios deloc, din potriva, chiar destul de indraznet.

Se comporta bine, usor posesiv, prietenos, dar nu trebuie bruscat, caci e posibil sa muste.

Necesita atentie (cam 1 ora sau 30 de minute), deci, daca nu ii poti oferi destula atentie, mai bine nu ti-l iei.

Hamsterul costa in jur de 15 lei in magazine, iar la piata cam 5 lei.

Cusca costa de obicei cam 20 de lei.(cu tot cu rotita)

In cusca ii trebuie rumecus(4 lei), recipient de apa(2 lei), o casuta cu talaj(5lei) si vase de ceramica pentru hrana(2 lei).

E un animal destul de rezistent in privinta sanatatii.

Este si un animal nocturn, deci nu te speria daca in mare parte din timpul zilei doarme.

Cam atat pot zice si eu.
Distractie placuta cu
viitorul tau hamster!
Funda?

4 răspunsuri:
| TrendyHedgehog a răspuns:

Pai e dragalasi dar partea proasta e ca nu triesc prea mult 3-4 ani mananca hrana speciala pe care o iei de la pet shop si pe langa asta salata morcov patrunjel dar astea i le dai treptat nu toate deodata. El costa in jur de 15 lei cusca chiar nu stiu depinde daca nu vrei sa aiba nimic in ea e vreo 45 lei dar hamsperul e un animal vioi si va trebuii sa ii pui niste jucarii in cusca. Cel mai bine ar fi sa iei o cusca deja echipata cu roata tubulete prin care sa se miste si o casuta de preferabil cat mai dura (ca sa nu o roada). Rumegusul e in jur de 5-10 lei o punga mica. Apropo daca iti iei hamster sa il pui intr-un loc cald ca sunt foarte sensibili. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| DydyEmma a răspuns:

Nu trebuie sa stii cat mananca ii pui mancare si saptamana viitoare ii pui alta.
Poti sa-i dai ardei, morcov, salata dar nu alte legume ca poate sa moara.
Prima data este foarte sperios.
Foarte sperios.
10 lei in Eforie Nord.
43 lei din REAL.
Casuta, Roata, recipient de apa, cutiuta de mancare si gratar ca sa nu intre cu labutele in rumegus nu necesita spalarea deoarece poate sa moara.
Rumegusul sau talasul costa 4 lei(1 m de rumegus)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde gasiti custi asa ieftine plz ajutor
!happymersi

| ionatanrichy a răspuns:

Mddx, am eu rumeguslaughinglaughing