| Answerkid a întrebat:

As vrea si eu sa stiu cine e mai greu de intretinut: cainele sau pisica.

Răspuns Câştigător
| andreea8888 a răspuns:

Oooo,ce animalute diferite ai ales Answerkid...
Pai, depinde ce doresti de la un animalut de companie... spre exemplu eu ador cainii si pentru ca am curte si au spatiul necesar sa se joace si sa se desfasoare, am 3 si ii iubesc,dar bineinteles ca poti opta si pentru un catelus de apartament,insa nu uita ca sunt mai afectuosi si mai inteligenti,mai aproape de sufletul nostru.
Pisicile sunt foarte pretentioase,au nevoie de atentie multa din partea stapanilor dar in acelasi timp mai putin greu de intretinut pr ca nu trebuie sa iesi cu ele si nici nu iti murdaresc casuta pentru ca stau mereu acolo si sunt foartte curate,deci nu iti vor umple casa de ''chestii'' pentru ca stiu exact locul in care trebuie sa isi faca nevoile,in timp ce cainii trebuiesc scosi afara daca stau in apartament sau trebuie sa cureti mereu dupa ei in curte...
Decizi tu ce te avantajeaza,dar parerea mea personala, merita efortul pentru un caine, cred ca satisface mult mai mult stapanii din punct de vedere al inteligentei si al companiei!
Iti doresc numai bine si un catelushappy
Sabina

7 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Daca indragesti unul din ei, indiferent care o sa ti se para la fel de greu sa intretinut.

Cainii pot fi greu de intretinut in cele mai multe cazuri, daca sunt cei mici, de obicei cei mari stau afara.

Si pisicile pot fi la fel de greu de intretinut, nu ma aproba nimeni in ceea ce priveste asta pentru ca nu multi alinta pisicile si le iubesc cum o fac eu, ceea ce ma face sa cred ca sunt foarte greu de intretinut.

Insa in ciuda a toate raspunsurile pe car ele-ai primit si le vei primii, din care vei declara si una castigatoare(sunt sigura ca nu pe a mea) eu iti recomand pisica, pentru ca reuseste sa te linisteasca in cele mai multe situatii si iti ia toata energia negativa.

Multa bafta!

| MrSpooky a răspuns:

Cainele

| Missperfect a răspuns:

Cainele pentru.ca el nu se invata sa fac intr.o cutie sau in alt spatiu in schimb pisica da! cainele trebuie sa-l plimbi pisica nu, cainele roade incaltaminte, etc pisica nu doar isi ascute ghiarele in covor dar daca ii iei un obiect de ascutit ghearele nu mai rupe nimic!

| Zippy a răspuns:

Pai dintre caine si pisica cea mai grea de intretinut este...nevastalaughing

| Katy20Kaithleen a răspuns:

Pai eu spun ca un caine e mult mai greu de intretinut, daca vrei sa il dresezi tu e mult mai greu si nu prea asculta la inceput.Nu trebuie educat cu bataia.Trebuie sa cureti la inceput dupa el(daca nu e dresat deja) si sa il speli sa il plimbi deoarece in casa miroase adesea a catel chiar daca e ingrijit foarte foarte bine.
P.S:Nu vrei sa stii cum e cand ii vor veni niste problemelaughing

Pisicile se educa de multe ori singure.Prima data trebuie sa le inveti sa faca in ladita lor cu nisip si sa nu zgarie mobila.Daca nu e o pisica de rasa (nu are blana multa si lunga care se incalceste) nu trebuie pieptanata in fiecare zi. Daca tu crezi ca naparleste cam mult trebuie sa o perii cu o manusita. Apropo ele nu musca daca le certi sau le dai cate o palmuta cand nu sunt cuminti.Joaca-te cu ele dar daca o sa zgarie inseamna ca trebuie sa le lasi in pace(asta daca o fac intentionat).
P.S:Se spala singure(sunt foarte curate)!

| NitrowsDwt a răspuns:

Cainele e mai greu de intretinut. Pisica mea sa obisnuit sa isi faca nevoile in cada iar dupa eu i le iau cu lopatica si le arunc la WC.Cat despre caine, el poate face in toata casa.Si in plus pisicle nu trebuie plimbate pe afara ba din contra unora le e frica sa iasa afara.Si aproape mereu cand veniti de la plimbare trebuie sa-i faci baie.Dar si catelusii sunt draguti.Dar daca ai posibilitati,iti poti lua un caine si o pisica, le vezi comportamentul, iar apoi alegi.Ii poti pastra pe amandoi sau pe unul dintre ei il poti da spre adoptie. Sper ca te-am ajutat.

| Lampardinho a răspuns:

Dupa parerea mea cainele, pentru ca cu el trebuie sa iesi in fiecare zi afara sa ai grija sa nu faca pe hol sau unde alt undeva e greu in orice caz mai bine iti iei un pestisorhappy