| deyutza_6928 a întrebat:

Astazi imi iau un pisic de 3 saptamani insa nu stiu daca o sa se invete la ladita cu nisip. Puteti sa imi dati cateva sfaturi? Si ce mancare ar trebui sa ii dau? Initial m-am gandit ca ar fi bine sa ii dau lapte.

Răspuns Câştigător
| pinkdimond a răspuns:

Da ideea cu laptele e buna dai asa can doua trei zile apui incepe sa pui in lapte bucatele de paine iar litiera ma gandeam asa:1 pisicul va sta intr-o camera, la inceput si dupa ce-i arati casa trebuie sa fii pefaza.2 ii arati sau ii pui litiera in camera, la inceput. dupa sa fii atenta cand ar vrea sa se duca si incepe sa zgarme in nisip, il dai jos si tii litiera la nivelul lui apoi o iei usor si o plasezi unde va sta de finitiv.bine acum e mic si poate ca va dori sa fac asi-n alte locuri dar sa il iei si sa il duci la litiera. stii imi doresc si eu foarte mult un pisic dar tata nu prea e de acord iar mama zice ca ii cade parul prin toata casa dar acum iti dau niste ponturi daca vrei:pai cand il aduci va si foarte curios sa cunoasca casa si atunci ar fi bine sa incerci sa acunzi prizele si daca se duce de exemplu la baie sau unde e mai periculos sa il lasi sa se lamureasca, daca nu, sa-r putea ca atunci cand va ramane singur acasa sa se duca tot acolo si sa pateasca ceva deci, ai mare grija cu el la inceput si inca o chestie nu-l invata ntr-o singura camera du-l prin toata casa iar cu mobila parchetul si astea ia-i un covoras cu ciucurei sau ceva care sa fie mai tentant ca mobila

| deyutza_6928 explică (pentru pinkdimond):

Mersi pentru ponturi...si imi pare rau ca nu iti poti lua o pisicuta!

| pinkdimond a răspuns (pentru deyutza_6928):

Cu placere oricand mai ales cand e vorba de animale

8 răspunsuri:
| VesnicRatacitore a răspuns:

Da la inceput poti sai dai lapte, lapte inmuiat in panita sau daca nu mai tarziu poti sai cumperi granule whiskas
pentru mititei sau daca nu poti sa le inveti cu mancare normala. in privinta cu nisipul ia-o si pune-o acolo a sa inteleaga.a mea a inteles.nu uita, la inceput va fi sperioasa, ia-o in brate mangaio sa stie ca este in siguranta. succes, sa-ti creasca mare si sa fie sanatoasa.

| VesnicRatacitore a răspuns:

Intra pe situl wiskas, sunt multe lucruri interesante a sa te ajute mullt.

| RedNose a răspuns:

Am o intrebare? De ce iei puiul la varsta aia? Dupa 6 saptmani e bine sa-l iei din cuib, cu cat sta mai mult alaturi de mama e mult mai bine.
La varsta asta nici nu e intarcat, va trebuii sa-i dai lapte cu biberonul, lapte amestecat cu galbenus de ou(de la lapte simplu se strica la burta si face si viermisori). Eu am gasit un pui de pisica si l-am crescut de la 10 zile, abia ii daduse ochisorii.
Mai tarziu, cam la 6 sapt incepi sa-i dai mancare solida: bobite(proplan,hill's,acana etc,nu cumpara whiskas,fiindca nu e buna),pliculete/conserve de hrana umeda(nu whiskas,friskies, kitekat nu sunt buna, dai royal canin, hill's, applaws, gourmet etc).

| Pufiiiiiii a răspuns:

Deci in legatura cu laptele:nu stiu cat e de bun in exces ca pisicul meu nici nu se atinge de lapte.Incearca mancare de juniori de la purina sau alte firme bune nu whiskas pentru ca au coloranti! Si cu ladita de nisip, ai putea sa-l duci la marginea laditei, si ii iei labuta in mana si scormonesti cu ea pe acolo si dupa il pui acolo sa se joace. Daca nu face pana la urma, il inchizi in baie cu ladita acolo si daca ii vine cred ca o sa faca acolo.Eu asa l-am invatat pe al meu si numai acolo se duce.Noroc cu pisicutahappy

| Butnariu_Ana-Maria_1982 a răspuns:

Eu am un motan de 4 ani cel mai bine e ca pentru inceput sa ii dai o mancare combinata adica ce inseamna asta cate un pliculet de mancare pentru juniori si bobite tot pentru juniori astea le poti gasi la farmaciile veterinare daca ii dai si lapte ai grija sa ii pui un pic de sare asta pentru limbrici eu nu i-am dat lapte de loc la pisoiul meu l-am invatat pe hrana uscata si conserve speciale pentru pisici un vaccin sau o pastiluta deparazitara e bine sa-i faci despre litiera ce sa-ti sp ar fi bine pentru inceput pentru ca este mic sa-i pui nisip special pentru pisici intr-o tavita mica ca sa poata intra el din instinct pisica o sa caute undeva nisip sau pamant ca sa racaie e tu o sa o pui in camera unde stai tu mai mult apoi dupa ce ai vazut ca va face in ea o sap cam asa depinde cum se obisnuieste o muti undeva definitiv de regula in baie sau pe balcon cand va creste o sa-i cumperi o litiera ceva mai mare pentru ca el va zgarma si va da pe afara nisipul ai mare grija cu mobila din casa pentru ca va avea tendinta sa isi ascuta ghearele de canapere sau covor eu am fost foarte atenta si de cate ori am vazut ca vroia sa faca treaba asta il goneam si il atingeam cu veva la fund de obicei un ziar si asa a invatat ca nu are voie si nu mi-a stricat nimic dar sa nu uiti sa-i tai gherutele. daca e pisoi cel mai bine e ca dupa 7 luni sa-l castrezi pentru ca iti va insemna prin casa chiar daca stai la ap si nu il scoti niciodata si ju iti sp cum miroase pipi e ingrozitor mie mi-a facut pe incaltaminte si am fost nevoita sa o arunc pentru ca nu mai iesea mirosul deci intr-un final sa o stapanesti sanatoasa