| NowForYou000 a întrebat:

Băi, deci am facut o greșeală... acum nici nu stiu daca e superstiție sau e adevarat. Cateaua mea a fatat in urma cu 3 zile(pentru prima dată) și pentru că imi era atât de drag de puii ei, i-am mângâiat putin. Aseară am văzut că atunci cand adapta cateii, se dădea la ei, mârâia. Daca stiam nu ii atingeam deloc. Acum e adevarat chestia asta să nu-i atingi sau e valabil doar la iepuri am auzit? Azi nu stiu daca ia alaptat ca n-am fost acasă. Ii va mai hrăni oare? Daca nu, ce fac? Nu am nici posibilitatea financiară pentru a merge la veterinar sau pentru a le cumpara lapte praf, dar nu vreau nici sa-i pierd. Si pana la urmă e adevarat că n-ai voie sa-i atingi?

Răspuns Câştigător
| Addrriiaannaaaa a răspuns:

Daca ai crescut cateaua de mica si iti stie mirosul nu+i va respinge, probabil e o mamica tanara in jur de 1 an cand instinctul lor matern nu e format destul de bine, ii va hranii, pisica la fel daca iti stie bine mirosul nu+si va respinge puii, iepurii isi mananca puii deoarece ori ca nu vor supravietuii ori ca+s bolnavi.

| NowForYou000 explică (pentru Addrriiaannaaaa):

Da, am crescut-o de mică, un an are. Abia acum am vazut ca a inceput sa ii alapteze din nou. Mersi tuturor pentru răspunsurihappy

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Superstitia de care spui tu, de fapt este faza cum mama nu mai recunoaste mirosul puiilor datorita mirosului mainii tale- Dar faza asta se intampla foarte rar. In fine nu-s veterinar sa stiu in detaliu.
In schimb Cainii miros daca puii au vreo boala ceva si ii pot respinge... +La prima fatare exista sanse mai mari ca puii sa nu atinga maturitatea din cauza diverselor probleme de sanatate. Am auzit de la mai multi, ca in multe cazuri puii rezultati de la prima fatare nu se tin.
Dar ca raspuns simplu: Nu e bine sa atingi puii nou nascuti.

| Addrriiaannaaaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei na, daca vitaminizezi cateaua si ii dai tot ce trebuie toti puii vor supravietui, mama catelusei mele a fatat cand avea 2 ani, nascuse atunci 9 pui si au trait toti. Daca o hranesti cum trebuie si ii dai vitamine pe parcursul gestatiei, puii cand se vor naste vor trai toti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Addrriiaannaaaa):

9 pui. U ce faci, ferma de caini?

| Addrriiaannaaaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Am canisa, iar eu particip la concursuri cu amandoi, pentru catea am scos drept de monta si puii au fost inregistrati in registru, deci nu is pui facuti la ghena de gunoi, ai avut loc in conditii normale monitorizati de veterinar si la 3 luni i+am vandut.

| 1Anonymous2 a răspuns:

Eu la fel am o catea pekinez, si cand avea pui mici, ii atingeam insa nu-i respingea, se intampla doar in cazul strainilor atunci cand nu le cunoaste mirosul.

| enasyorel a răspuns:

Ai voie sa ii atingi nu se intampla nimic stai linistit/a!