| ElenaJB a întrebat:

cateaua mea a fatat ieri, iar azi unul dintre puii ei, cand sugea lapte i-a intrat lapte in nas si a intrat in plamani, respira foarte greu. am fost si la veterinar cu puiul si i-a facut o injectie, dar tot asa de rau e. spuneti-mi si mie niste modalitati prin care as putea sa-l salvez si vreau niste raspunsuri URGENT! acum cateva minute isi deschidea gura foarte tare si avea limba complet alba. nu stiam ce sa fac, m-am panicat asa ca i-am facut respiratie gura la gura si si-a mai revenit, si limba a revenit la culoarea normala. va dau funda!

3 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Pai mai fa-i respiratie artificiala daca mere

| GeorgeHilgard a răspuns:

Ia-l intr-o mana si apasa-i usor pe piept(sa nu-i rupi coastele)sau bate-l pe spate tinandu-l inclinat in fata, ca sa elimine din plamani. Posibilitatea este de 40-70% sa moara, deci sa nu pui mari sperante.Stiu ce injectie i-a facut medicul. Ceva pentru eliminarea lichidelor din organism.Lasa-l sa se odihneasca, nu-l forta si din cand in cand mai bate-l pe spate usor ca sa elimine laptele.La injectia aia urineaza mult, este un diuretic injectabil probabil.Stiu pentru. ca si eu am fost in aceeasi situatie cu o pisica, dar i-a trecut rapid.Intereseaza-te de un aerosol pentru. animale, daca exista.In fine, daca era om era mult mai simplu... Tusea pana isi revenea.Dar posibil ca laptele sa devina iaurt la propriu, iar atunci va expectora tusind.Va tusi mult o perioadava fo o tuse productiva.Depinde de cantitate si de marimea catelului. Daca are plamani de un deget si i-a intrat o gura intreaga de lapte in plamani, poate muri.Sa ai grije de puiut.Sa-mi zici ce se intampla, ca te mai ajut daca e nevoie.Insanatosire patrupedului!

| iDarkonillSolo a răspuns:

Incearca sa ii dai tu lapte cu pipeta una cu model vechi cu cauciuc la capat faci o gaura prin cauciuc da mica important sa fie mica pui lapte caldut si ii dai sa suga la partea aceia moale. Sper ca te-am ajutat am avut si eu experienta asta bine doar ca nu cateaua mea ia fatat ci i-am gasit intr-o apa si asta a fost cam tragic si eu i-am salvat chiar daca nu stiam sa inot am invatat pe moment happy (Apropo am 13 ani si deja stiu mai bine de jumatate de metodalitati in care sa salvez un caine)