| anonim_4396 a întrebat:

Acum 2 luni mi-am cumpărat un caine boxer. Problema este ca nu asculta deloc. De cand l-am luat musca încontinuu si rupe tot ce gaseste. Este din cauza vârstei (4 luni)? Ce as putea sa fac Ca sa fie mai cuminte?

Răspuns Câştigător
| Kidfromjail a răspuns:

Bună. Daca vrei sa fie cuminte și sa te asculte, poți sa-l duci la cineva sa-l dreseze.
Dar, eu am un câine rottweiler de numai 3 luni și se comporta la fel, mă musca in sensul ca el caută joaca numai cu mine doarece ii permit și simte că eu îl iubesc, pana acum am 3 perechi de papuci, 2 perechi de șlapi, nu știu care flori roase și distruse de el și multe alte chestii din cauza tinereții(exact cum am fost si noi copii si făceam multe pagube la casa părintească). Ai sa vezi când creste mai mare și va fi matur, o sa te asculte și nu o sa-ti mai creeze probleme, atâta timp cât tu nu-l educi prin metoda "las ca e mai bine sa ii dau peste bot ca sigur nu va mai roade nimic".
Eu iubesc câinii și cred ca de aceea sunt mai permisibil cu el, față de alții care ii "educa" prin bătaie ușoară crezând ca va înceta in a mai "distruge".

Zi frumoasa și dacă ii arati atașament și iubire, ai sa vezi ca îți va fi cel mai bun prieten.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Normal că e din cauza vârstei. Până pe la un an tot așa face.
Mai e și perioada în care își schimbă dinții de lapte, pe lângă „entuziasmul" juvenil și trebuie să roadă tot ce apucă, să-i mai treacă mâncărimea de gingii.
Dă-i un os de rasol de vită, ceartă-l dacă roade altceva. Există și spray-uri care marchează locurile unde nu are voie să pună botul (au un miros mai respingător pentru el).

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Superb Boxerul! eu a un Amstaf; sa vezi aici "dsractie".