| zbordefluture45 a întrebat:

Buna TPU.azi mi-am luat un papagal[un perus] i-am pus mancare si apa in colivie si nu vrea sa manance deloc.[de ce casca din chioc?]dau funda. va rog ajutati-ma.multumesc aniticipat.

Răspuns Câştigător
| Muflă a răspuns:

Nici al meu nu a mâncat în prima zi, şi nici tu n-ai face asta în situaţia lui. Gândeşte-te că e o schimbare imensă pentru el, trebuie să-i dai timp să se acomodeze. Nu asculta sfaturile cu perechea, nu o să moară. Singurii papagali care mor când sunt despărţiţi de perechea lor sunt agapornişii, nu peruşii, şi nu poţi să opreşti asta luându-le altă pereche dar nici n-or să moară dacă n-au avut o pereche toată viaţa (al meu o duce foarte bine). Mărog, m-am pus pe pălăvrăgeală -_- Vroiam doar să te conving să nu-i iei pereche cum îţi zic ceilalţi pentru că aşa nu o să se apropie de tine niciodată, o să stea doar cu ea. Nu cred că vrei asta, just sayin'.

7 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Ai cumparat mancare speciala pentru perusi?
s-ar putea si ca papagalul sa fie speriat si poate de-asta nu mananca.asa a facut si al meu in prima zi dar dupa a inceput sa manance.gandeste-te putin:crezi ca papagalul e prost sa stea nemaincat?
de ce casca din cioc? e plictisit sau ii e somn.
succes!

| mgtow a răspuns:

Poate e plictisit in cusca, ar trebui sa cumperi mancare pentru papagal in caz ca ai pus altceva, crezand ca nu e bun.

| A4DrIAn a răspuns:

Pai poate ca a fost obisnuit sa stea acolo la magazin ii a mai greu sa se obisnuiasca acolo unde il ti tu incearca sa vezi ce macare prefera si joacate cu el sau vb cu el poate va merge sau dul la un medic veterinar ei sunt experti poate iti vor zice ei ce are.
Funda pls

| Frumushka a răspuns:

Pai ar trebiu sal lasi putin in pace sa se acomodeze si cu cascatul cred ca face asta ca e obosit parerea mea da iti recomand sal duci la veterinar succespeace sign sper sal se faca binehappy

| pisika_5560 a răspuns:

Mufla are dreptate. si merita fundabig grin

| Teresa a răspuns:

I-ai luat mancare speciala de perus? daca da insemna ca nu ii este foame, cand ii va fi foame va manca singurel

fundita?

| CandTrandafiriiMor a răspuns:

1.Pune`i o oglinda si mai cumpra unu`. daca nu ii cumperi va muri de singuratate
2.Cumpara`i mankare de papagali big grin
3. Daca casca inseamna ca ii e cald. sau e obosid xD