| Ciolan123456 a întrebat:

Am 2 iepuri de camp domesticiti (de la un prieten care are ferma cu multe rase printre care si cei de camp dar domesticiti ) am cerut sa imi imprumute un frate cu sora sa pentru ai imperechea pentru a obtine un iepure albinos. Daca s-ar imperechea cam cat ar fi sansele sa iasa albinosi?
Vreau in procente sau promila(x% sau y ‰).(interesul meu este de a obtine un iepure albinos)

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Animalele albinos sunt greseli genetice, cand blana sau penele nu sunt colorate.
Aceasta caracteristica de culoare rareori se mosteneste pe urma, genetic.

Daca vrei iepuri albe, cel mai bine este sa imperechezi iepuri albe.

| minrest a răspuns:

Sansele tind catre zero, incestuos de iepuri ce esti.

| Ciolan123456 explică (pentru minrest):

Nu fac incest. Am creat o problema imaginara ca la mate pentru ca vreau sa inteleg daca rezulta albinism prin incest. Am folosit acele informatii false pentru a lamuri lumea, cand am intrebat daca rezulta albinos prin incest, lumea imi posta raspunsuri de genul: ai iepuri sau alte organisme pe care sa incerci. Eu vraiam scurt si la obiect: Da sau nu si procentele.

| minrest a răspuns (pentru Ciolan123456):

Nu rezulta, omule, dar citeste direct cele mai elementare notiuni de genetica. Crescatorii folosesc SI cosanguinizarea controlata ca ca sa FIXEZE trasaturi DEJA existente, care au aparut intamplator. Dar nu imperecheaza frati, obtin intai veri indepartati care au trasatura dorita, cosanguinizeaza, apoi evita cosanguinizarea un numar de generatii. Dar tu deocamdata nu stii nimic, intai invata, citeste carti, nu intreba cate un element aiurea.

| biwltyad a răspuns:

Desi la iepuri este des intalnit, evita sa inmultesti frate cu sora pentru ca exista sanse sa aiba probleme genetice sau de comportant. Nu cred ca asta ajuta la obtinerea unul albino, pentru asta imperecheaza iepuri albi sau macar unul dintre parinti sa fie alb. Nu uita ca iepurii nu nasc cate un singur pui, intre unul si 14 de obicei deci trebuie sa stii ce faci cu restul daca e un cuib numeros.

| Cobzaru_Adrian_Nicolae_2001 a răspuns:

Eu stiu cai pacat sa imaperechezi grate cu sora!