| Asdfew a întrebat:

Am gasit azi o vrabiuta in iarba care probabil a picat din cuib.I-au crecut deja penele dar inca este micut.Ce as putea sa ii dau de mancare? L-am pus intr-o colivie si am pus firmituri dar nu le mananca..ar trebui sa ii hranesc eu?

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Daca e prea mic, nu se poate hrani singur.
Trebuie sa-i deschizi ciocul si sa ii dai cate o firmitura.
E important sa aiba si apa. Apropie recipicentul cu apa de cioc si va bea singur.
Daca e foarte mic, sansele de supravietuire in colivie sunt minime.
Pentru ca are nevoie de o atenta supraveghere.

| gabicoo a răspuns:

Ai gresit ca ai luat-o. Trebuia urcata inapoi in copac si pusa in cuib.
Nu se hraneste singura, o hranesc parintii.
Daca ai luat-o asta e. Incearca sa o hranesti tu cand deschide ciocul dar nu cu firmituri uscate, uda painea si fa-o bobite mici, da- i carne de pui fiarta tocata f.f. marunt. In natura parintii ei o hranesc in special cu insecte.
Si sa nu uit incalzeste o carpa de bumbac si fa-i un culcus in natura o incalzesc parintii.

| Feelmeunderyourskin a răspuns:

Da! Eu am găsit anul trecut un pui de porumbel cu aripile acoperite cu puține pene dar nu vroia sa mănânce singur așa ca i.am dat boabe de grau si semințe de floarea soarelui crude si descojite pe gat pana ii se umplea gușa si după aproximativ 10 minute ii dădeam apa si la un moment dat o sa mance singura si după ce învăța sa zboare o poți elibera învățând.o sa vina într.un loc pentru a o mai hrăni din când in când la început si a te asigura ca are ce sa mănânce
Pasi: pentru a o învăța sa zboare tine.o într.o terasa sau camera mai goala si ea sa știe sa doarmă într.o căsuță de pasarele si sa aibă o crenguță atârnată orizontal ca sa se urce pe ea si sa coboare in zbor la vreo 10 cm după care mărești distanta( o poți atârnă legând.o cu o sfoara de o parte si de alta si sa o tit ridici din moment ce ea nu are mama ce sa o învețe sa zboare)
După ce a învățat sa zboare atârnă.i căsuță intr.un copac( afara) si pune.i mâncare langa si sa ii mai pui din când in când mâncare acolo! Sper ca te.am ajutat si sa îți trăiască!