| anonim_4396 a întrebat:

Am gasit un puisor de vrabie. Il cresc deacum a doua saptamana, a invatat sa zboare, insa maninca doar cind il hranesc din seringa. Cum sa-l invat sa ciuguleasca?

7 răspunsuri:
| klau95 a răspuns:

Eu zic ca mai are putin de crescut.Am vazut si eu puii care zburau si inca mai primeau de la mama lor in cioc.
Sa-i dai si diferite mancaruri sa se dezvolte in regula.Cum ar fi:viermisorii, galbenus de ou, gris cu lapte, si insecte ce mai ai la indemana.
Sa-ti traiasca!

| anonim_4396 explică (pentru klau95):

Da ii dau diferite mincaruri. Astazi am observat ca putin incepe a ciuguli, dar ciripeste intr-una. Nu stiu de ce, si vrea intr-una mincare...

| AlbaAura a răspuns:

Puisorii asa primesc hrana de la mama lor.In cioculet.Mai ai un pic de rabdare pana invata sa manance singur.Incepe prin a-i da firimituri mici de paine, biscuiti sau napolitane din palma.Incearca si cu graunte pentru pasarele.Gasesti la cabinetele veterinare. Oricum de-acolo primesti mai multe detalii.Salutari dragi pentru sufletelul tau bun!

| anonim_4396 explică (pentru AlbaAura):

Multumesc mult, cred ca o sa reusesc sa-l invat si aceasta

| AndreeutzaDeea a răspuns:

Buna,nu trebuie sa il inveti tu, asta are in instinct, hraneste-l cu seringa pana va incepe el singur sa ciuguleasca, succes!

| anonim_4396 explică (pentru AndreeutzaDeea):

MUltumesc

| AndreeutzaDeea a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai pentru ce!