| Andreea_Bratu_1994_EMjR a întrebat:

Am mai pus intrebari dar revin cu una noua : vreau un pestisor in acvariu (ma refer la bol) si mama nu prea e de acord.Defapt ea zice ca o sa imi ia unul dar mereu uita.Si cand ii aduc aminte zice "Cand o sa iesim in oras".Si eu nu mai vreau sa o lungesc atat.Eu imi strand banii.Dar am mai ramas cu 10 lei.Azi a fost cerc pedagogic, dar maine cand ies de la scoala (la ora 6) vreau sa ma duc la magazinul de animale si sa imi iau un pestisor Beta.Imi spuneti va rog pretul pestisorului+pretul bolului+pretul mancarii?! Vreau sa stiu ca sa imi cumpar maine unul.Dar mama nu stie.Ii fac o surpriza

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Un peste betta este peste 15 de lei, eu am dat pe un bol de 2 l ( dar de la un magazin de cadouri, nu de la un pet shop, cele de la pet shop sunt peste 60 de lei) 30 de lei, iar mancarea depinde ce ii cumperi, purici de balta sunt 1-2 lei, granule tetra betta sunt 5 lei. E indicat sa aiba o alimentatie diversificata, deci cam de 3 ori pe zi se da ( deci, putin si des) mancare si diferita ( oricum la un pet shop gasesti multe sortimente de mancare), adica de dimineata purici de balta si seara si dupa amiaza granule, sau invers.
In afara de bol, peste si mancare, are nevoie si de caldura ( apa trebuie sa aiba o temepratura de minim 25 de grade), deci are nevoie de un incalzitor ( nu stiu cat costa), plus pietris care costa 5 lei punguta.