| anonim_4396 a întrebat:

Buna am o catelusa amstaff de 2 luni si vreau un sfat cei care stiu.are o ureche *mai bleaga* si una frumoasa si am zis ca vreau sa i cupez urechile dar am auzit ca se poate si lega ca sa steie frumos nu stiu ce o vrut sa zica cu chesti asta si... daca i cupez urechile devine agresiv sau numai ca aspect placut.si de la ce timp si daca mai este legal ca am inteles ca nu este legal si am mai auzit ca trebuie sa aiba toate vaccinurile are numai 1.nu ma pricep si de aceea intreb

Răspuns Câştigător
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
In primul rand fai toate vaccinurile, si cand te duci la veterinar pentru ai face urmatorul vaccin spune-i sa ii consulte urechea.
Nu va devenii agresiv dupa ce ii operezi urechile, dar din punctul meu de vedere arata mai dragalas cu urechiutele lasate in jos.
Succes si o zi placuta! happy

2 răspunsuri:
| ioana100 a răspuns:

Cainele tau are lipsa de calciu/fosfor/magneziu. Du-l la un veterinar pentru analize.
Poate ca suna ciudat, dar daca are carente de minerale, urechiusele pot sta culcate.winking

| RoxanaDenisa a răspuns:

Mai trebuie sa ii faci un vaccin (presupun ca i-ai facut unul la 1 luna jumate si unul trebuie la 2 luni, asa trebuie). Iti recomand sa te duci la un doctor priceput, sa stie ce face, ca daca nu stie, se pot infecta urechile si chiar poate muri, catelusa.
Mie imi plac cainii (amstaff, pitbull, cane corso, pero de pressa canario etc.) cu urechile cupate si par si mai frumosi.
Si nu, nu devine mai agresiva. Asa gandeste lumea, ii da totusi un aer mai periculos, dar comportamentul nu se schimba tongue