| ridhimagupta a întrebat:

Buna am o intrebare daca ar fi sa alegeti sa tineti un animal in casa ce ati alege pisica sau caine?

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Daca e vaccinata, ca de altfel ca si cateii, si ii cumperi :

http://pisicile-aristocrate.ro/......00x500.jpg

ceea ce am facut si eu scapi de griji.Treba cu bolile depinde de mentalitatea fiecaruia.Crede-ma ca nu am avut de suferit de pe urma pisoiului.E drept ca l-am invatat de mic cu baita o data la 2-3 saptamani si pedichiura facuta 1, 5-2 saptamani.Cam dupa 4-6 luni sa obisnuit cu toate.Carnet de sanatate oricum iti trebuie si pantu binele tau si pentru animalut :D

28 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pisica imi place mai mult

| darrio2007 a răspuns:

Caine.Mai pazeste si casa si este mult mai devotat stapanului.

| ridhimagupta explică (pentru darrio2007):

Am caine dar m-am saturat sa tot il scot afara vreau sa nu mai am grija din acest punct de vedere

| darrio2007 a răspuns (pentru ridhimagupta):

Asa este.Este problema cainilor de casa.Dar eu l-as scoate.Chiar imi place sa ma plimb dimineata la prima ora cu el.Sa isi faca treaba.

| Sp33dyt a răspuns:

Pisica, mult mai curata, mai stilata

| anonimg a răspuns:

Nici una nici alta n-as tine in casa, ci afara. De aceea este recomandat -spre binele omului dar si al animalului- ca sa locuiasca la curte.

| stlucian a răspuns:

Pisica! Am avut si perusi si catel (pechinez imperial). Inaintea lor am avut un motan european(maidanez) dar mi-a fost furat.Momentan am tot un pisoi maidanez (gasit in parc cand era mic vreo 2-3 luni). Trebuie sa stii ca indiferent ce ai alege. timpul alocat educatiei/intretinerii chiar si joaca, este foarte important si necesita anumite sacrificii dar rapunsul din partea animalutului e pe deplin satisfacator si neconditionat.

Alege cu sufletul nu cu gandul la costuri intretinere sau stucaciunile pe care le vor face.Fiecare are si bune si rele dar cu rabdare si intelegere poti educa animalutul incat sa nu ai probleme cu el.Arata-i dragostea si vei fi rasplatit/a cand nici nu te astepti in cele mai diferite moduri.Mult succes thumbs up

| ridhimagupta explică (pentru stlucian):

Multumesc as vrea pisica dar nu vreau sa imi zgarie camera si am inteles ca se pot lua multe boli de la ele mai periculoase decat la caine

| stlucian a răspuns (pentru ridhimagupta):

Daca e vaccinata, ca de altfel ca si cateii, si ii cumperi :

http://pisicile-aristocrate.ro/......00x500.jpg

ceea ce am facut si eu scapi de griji.Treba cu bolile depinde de mentalitatea fiecaruia.Crede-ma ca nu am avut de suferit de pe urma pisoiului.E drept ca l-am invatat de mic cu baita o data la 2-3 saptamani si pedichiura facuta 1, 5-2 saptamani.Cam dupa 4-6 luni sa obisnuit cu toate.Carnet de sanatate oricum iti trebuie si pantu binele tau si pentru animalut :D

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Oricare dintre cele două animale. Dacă ai condiţii ţine şi pisic şi câine.
Mie îmi plac animalele.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pisica, e mult mai curata si mult mai linistita ca un caine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iarna si toamna pisica, primavara si vara caine.

| Madayna a răspuns:

Eu as alege un caine.

| KMaddieK a răspuns:

Pisica, eu am o pisica, e usor de intretinut, doar ca trebuie sa o inveti sa faca la nisip. Acum daca tie iti plac cainii. ia-ti unul happy

| mgtow a răspuns (pentru KMaddieK):

Poate sa faca si la wc pisica

| DenissaRoxana a răspuns:

Ambele! Eu am caine si pisica in casa...Dar acum depinde in cazul tau, cat timp ai la dispozitie, spatiul etc...

| ÎngerCretin a răspuns:

La pisică trebuie foarte multe responsabilităţi. La câine, mai puţine, dar tot trebuie. Câinele de casă, cel pechinez este recomandat. În nici un caz saint bernard. Am saint bernard (beethoven) şi l-am adus o noapte în casă. Era prea cald pentru el, şi totuşi cu tot cu aerul condiţionat erau 15 grade. Noaptea lătra în casă, se urca în patul părinţilor şi-i lingea.

| ridhimagupta explică (pentru ÎngerCretin):

Pechinez am

| SirGilbert a răspuns (pentru ÎngerCretin):

Eu am un Tosa si doarme in casa.De obicei sta cu mine in pat dar cand ii se face cald se baga sub pat la racoare.

| OneReason a răspuns:

Pisica e mai draguta

| bestialu96 a răspuns:

Nici unu.

| T4zu a răspuns:

Un caine, dar o rasa la care sa nu ii cada parul ca sa nu ai probleme din pricina aceasta.

| Rebeca21121 a răspuns:

Daca as putea i-as tine pe amandoi in casa. Spre deosebire de caine, pisici este mult mai usor de intretinut, o ladita cu nisip, mancare, dragoste, baie, niste jucari si aia e. La caine pe langa tot ce am mentionat mai sunt si plimbarile, si nu doar plimbarile normale cainele are nevoie de mai multa activitate ca si pisica e ceva mai greu de multumit.

| Rebeca21121 a răspuns:

Pisica *, Eu as alege ce as credere ca imi doresc mai mult, sunt de parere ca si pisica si cainele pot fi un prieten bun. Acum tu stii ce iti doresti. Eu as alege cainele daca as fi nevoita sa aleg, pentru ca, cainele l-as putea include in mai multe activitati de ale mele happy

| Jolenne a răspuns:

Câine. Pisicile sunt cam prostuțe și prefăcute, iar dacă o pisică se pișă pe covor, trebuie să arunci covorul, pentru că nu iese mirosul.

| Jasmin15 a răspuns:

Catelus happy

| CrissMiru a răspuns:

Pisica

| Adina_Birtar_1989 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa alegi un catelus. Sunt intr-adevar cei mai sinceri si cei mai loiali ♥

| Abby0127 a răspuns:

Pisica, logic. E mult mai mica, curata, draguta, pufoasa, eleganta, adorabila si o poti mangaia toata ziua si sa iti faci poze cu ea pe care sa l-e pui pe internet si sa primesti muuuulte aprecieri :X laughing In plus, de caine te plictisesti repede dar toata lumea moarte dupa pisicute! :*