| Ea_7898 a întrebat:

Buna!

am o mare problema cu catelulsad
De 2 zile nu prea mananca si si-a pierdut cheful de joaca.
Aseara a vomitat si pe langa asta a mai vomitat ceva ca un vieme lung.(tenie. cred)

Ce sa fac?
exista tratamente fara sa fiu nevoita sa merg la veterinar cu el?

Pls HELP!

Răspuns Câştigător
| SaBriinaa a răspuns:

Este neaparat sa mergi la un veterinar! Fii atenta, exista o specie numita Tenia cainelui:are 2-6 mm lungime, poate parazita si omul si boala produsa de tenie, teniaza, provoaca slabirea organismului gazdei si tulburari nervoasa(in special omului). Apropo, am gasit intr-o carte o schema:se zice ca ouale teniei pot ajunge pe pamant, o oaie din greseala le mananca iar din carnea ei infestata poate manca cainele (ex:organe crude:ficat, plaman, splina) si ajunge la om.Deoarece se poate transmite. Ceea ce vroiam sa iti mai spunbig grine acum incolo sa ii fierbi carnea foarte bine.Sa fie fiarta(1)! Daca ti se pare ca si carnea sa aiba niste forme ciudate ca si valurile este infestata cu tenie(2)! Este un vierme lat si unul parazit, traieste fixata in peretele intestinului subtire al omului si al unor animale, asa ca este obligatoriu sa il duci la veterinar.Stiu ca intrebarea ta a fost diferita dar nu pot sa iti sugerez nimic, doar sa mergi la veterinar

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Dacă e câine de rasă şi nu are vaccinul făcut ar putea avea mari probleme, dacă e maidanez poţi merge la orice farmacie veterinară şi o să găseşti de vânzare diferite medicamente pentru viermi intestinali.
O problemă în plus este faptul că tenia, ( dacă are întradevăr acest tip de parazit ) este transmisibilă şi la om. Îţi recomand totuşi o vizită la veterinar după sărbători.
Chiar dacă maidanezii sunt mai rezistenţi la boli trebuie totuşi trataţi din când în când şi vaccinaţi.

| Arthur a răspuns:

Dragă @`KiddO`, din păcate nu îi împart eu ci chinologii din toată lumea. Câinii care nu se încadrează în vreuna din rasele cunoscute sunt trecuţi la Maidanezi. Medicii veterinari dacă nu cunosc rasa respectivă când i se face vaccinul sunt trecuţi în acte ca maidanezi. Pentru a te lămuri citeste şi : http://felicia.a1.ro/articol_1006664/cainele_"maidanez"_ce_rasa_este.html
Ţi-ar fi plăcut mai mult termenul de corcitură?

| Ciprian a răspuns:

Nu pre ai ce face.Ar fi bine sa mergi la veterinar.

| `KiddO` a răspuns:

@SarbatoriFericite : nu conteaza daca e de rasa sau nu! Si un caine maidanez ar putea avea probleme daca nu are vaccinurile facute, iar un caine de rasa ar putea sta, la fel de bine in locul unuia maidanez [daca e invatat de mic la gunoaie si etc.] Asa ca numai impartii caini in 2 categorii, de rasa si maidanezi, da?

| ileanaadrianastan a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la veterinar. Eu asa iti recomand. Acolo sunt doctori specializati in tratarea tuturor maladiilor canine.