| MyTedyBear a întrebat:

Catelul meu bichon in varsta de 2 ani are burtica tare.A mancat niste carne de miel pe care i a dat-o mama (stiu ca nu e bine dar nu am fost cand i-a dat). Dupa vreo 20 de minute dupa masa a vomitat o bucata de carne dar el se joaca mananca granule etc.
Doar ca ma ingrijoreaza faptul ca are burta tare.
Din pacate maine nu pot ajunge la veterinar insa e grav?

Răspuns Câştigător
| ÎngerCretin a răspuns:

Pentru că a vomitat-o crezi că nu e bună? Carnea de miel este recomandată pentru câinii cu pedigree, adică cei pretenţioşi. Şi este foarte sănătoasă. În special cea în conservă, amestecată cu orez fiert. Poate nu conveni ceva stomăcelului. Poate a mâncat ceva înainte sau după ce nu îşi avea locul, sau poate a mâncat prea mult. Bichon nu e câine de talie mare, deci să nu îi dai să mănânce prea mult. Cred că i-a dat prea multă mâncare. Sau dacă a mâncat şi boabe uscate e posibil să se fi umflat de la ele. Dacă îi dai boabe, pune-le într-un castron şi toarnă apă peste ele (cât să acopere 3 pătrimi). Dacă nu îi pui apă, boabele pot umfla burtica. Şi să îţi mai explic ceva; câinii mănâncă aceeaşi mâncare ca oamenii, doar că mănâncă şi chestii care nu sunt ''suportate'' de un om. Majoritatea medicamentelor pentru oameni sunt probate pe câini deoarece câinii au aceeaşi ''structură'' (să zic aşa) a corpului ca şi oamenii. Multe creme pentru câini la răni se pot folosi şi la oameni. În fine. m-am abătut de la subiect. Deci el a vomitat din alte cauze, nu pentru că nu îi place sau nu este bună.

7 răspunsuri:
| ÎngerCretin a răspuns:

Îmi poţi explica de ce nu e bună carnea de miel? Ai spus că ştii că nu e bine. lămureşte-mă.

| MyTedyBear explică (pentru ÎngerCretin):

Cainii nu mananca aceeasi mancare cu oamenii thinking si in plus nu e buna pentru ca a vomitat-o.

| MyTedyBear explică (pentru ÎngerCretin):

Multumesc! I-am dat iaurt, iar acum e mult mai bine :3

| ÎngerCretin a răspuns (pentru MyTedyBear):

Pentru că a vomitat-o crezi că nu e bună? Carnea de miel este recomandată pentru câinii cu pedigree, adică cei pretenţioşi. Şi este foarte sănătoasă. În special cea în conservă, amestecată cu orez fiert. Poate nu conveni ceva stomăcelului. Poate a mâncat ceva înainte sau după ce nu îşi avea locul, sau poate a mâncat prea mult. Bichon nu e câine de talie mare, deci să nu îi dai să mănânce prea mult. Cred că i-a dat prea multă mâncare. Sau dacă a mâncat şi boabe uscate e posibil să se fi umflat de la ele. Dacă îi dai boabe, pune-le într-un castron şi toarnă apă peste ele (cât să acopere 3 pătrimi). Dacă nu îi pui apă, boabele pot umfla burtica. Şi să îţi mai explic ceva; câinii mănâncă aceeaşi mâncare ca oamenii, doar că mănâncă şi chestii care nu sunt ''suportate'' de un om. Majoritatea medicamentelor pentru oameni sunt probate pe câini deoarece câinii au aceeaşi ''structură'' (să zic aşa) a corpului ca şi oamenii. Multe creme pentru câini la răni se pot folosi şi la oameni. În fine. m-am abătut de la subiect. Deci el a vomitat din alte cauze, nu pentru că nu îi place sau nu este bună.

| ÎngerCretin a răspuns:

Am uitat să te întreb dacă când avea burta umflata avea gaze sau râgâia. Şi. să îţi trăiască.

| MyTedyBear explică (pentru ÎngerCretin):

Avea burta umflata si tare dar uneori era si moale.I am dat granule dupa ce a vomitat.
E ceva grav? Trebuie dus de urgenta la veterinar?

| ÎngerCretin a răspuns (pentru MyTedyBear):

Aşteaptă până mâine. Dă-i în seara aceasta iaurt. Dacă mâine dimineaţă o are încă umflată sunt sigur că e altă cauză (gen viermi, infecţie, etc) şi trebuie să te duci ţintă la veterinar.

| Miire a răspuns:

Nu`i grav. S`a stricat unpic la burtica doar. Fa`i un ceai de menta fara zahar si o sa isi revina.