| Mihaela1222 a întrebat:

Bună.
Am o pisică care a născut 3 pui. Ei au stat într-un loc 20 de zile. Dar nu era un loc comod. Așa că i-am mutat. Și am observat că pisica nu îi hrănește și nu stă deloc cu ei. Ei miaună și cer mâncare. Au doar 21 de zile. Dar pisica tot nu le dă lapte.
Vă rog ziceți-mi ce să fac?

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ești sigură că nu îi alăptează? Pisicile nu stau nonstop cu puii.
La 3 săptămâni, ar trebui să-și recunoască puii și dacă au alte mirosuri.
Eu evitam să ating puii până când făceau ochi, dar au fost situații în care venea câte o pisică boschetară cu puii la mine la ușă, iar atunci normal că îi luăm și le făceam adăpost, dar niciodată nu aveam probleme. Și pe la servici am mai făcut mutări din astea, de fiecare dată puneam pisica la ei, și accepta culcușul nou, cel puțin pe moment.
Vezi dacă sunt pline țâțele mamei; ăla ar fi indiciul dacă a hrănit puii, sau nu. Și pune-o în preajma puilor, că pisicile sunt 100% pe instincte, nu prea își planifică nimic. Poate uita de pui, dacă apar alte lucruri mai interesante.

| Mihaela1222 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Sunt sigură, pisica mea mai are o soră care are tot 3 pui de pisică mai mari cu 10 zile. Și am văzut cum acea pisică i-a hrănit pe toți 6

| romeo78 a răspuns:

Mergeți la un pet shop și cereți ajutorul pentru a putea să îi hrănești, dacă nu vreți să moară. Eventual, dacă doriți duceți pisica la un cabinet veterinar pentru a vedea dacă are sau nu lapte.

| JicaContra a răspuns:

Incearca sa ii muti inapoi, comod sau nu, e mai bine decat moara de foame
daca tot nu rezolva problema, mergi la veterinar

| TheGentleman a răspuns:

Așa-i când te mănâncă undeva și nu lași natura în pace. Pe ce considerente ai dedus tu că „nu era loc comod"? Dacă pisica i-a ținut acolo, înseamnă că era un loc potrivit, suficient de ferit de prădători și intruși. În caz contrar, îi muta singură

Acum, ai pus mâna, iar pisica simte miros străin și nu crede că sunt puii ei.

Practic i-ai condamnat la moarte.

| Mihaela1222 explică (pentru TheGentleman):

Scuză-mă, dar pisoii stăteau sub o canapea. Și lor nu le era comod.

| Mihaela1222 explică (pentru Mihaela1222):

Și ei tot mieunau și ieșeau de acolo ca să o caute pe mama lor. Acest fapt nu se datorează că i-am mutat. Aici este vorba de pisică

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mihaela1222):

Ai rabdare, eu zic ca se intoarce la ei. E bine ca exista a doua pisica, si accepta puii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa sunt unele mame...