| Laviii97 a întrebat:

Buna,

Am o pisicuța de 2 luni si când mănâncă da cu lăbuță lângă castroanel ca si când ar vrea sa îngroape. De ce face asta?

20 răspunsuri:
| HUAWEHUAWE a răspuns:

Vrea sa invete sa tina de el, cauta pe internet o pisica care vrea sa manance un soricel. pune labele pe el lateral si-l mananca.probabil nu are pe ce sa pun, castronul nu-i ofera posibilitatea asta.ele asa mananca

| Laviii97 explică (pentru HUAWEHUAWE):

Ce legătura are ce am întrebat cu șoricelul? Ea sta numai in casa, n-are treaba cu șoricei si plus de asta e prea mica pentru a tine un șoricel.

După ce mănâncă din castronel e ca si când ar trage cu lăbuțele nisip si ar vrea sa "îngroape mâncarea", nu înțeleg acest comportament iar pe google nu îmi da nimic despre asta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Face provizii, asa au ei instinctul acesta de a stringe mincarea sa o ingroape la loc sigur pentru zile negre, pisica este de rasă sau este maidaneza? Ca stiu ca astea de rasă birmanezele fac asa ingroapă ascund mincarea sub castron laughing smechere pisicutele acestea.

| Laviii97 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pai eu știam ca doar câinii fac asta? pisicuta nu știu dacă e de rasa, nu cred.
E foarte forte foarte mancacioasa, ii dau cu portia ca altfel îmi mănâncă si capul. probabil ai dreptate. e disperata după mâncare si vrea sa o îngroape doar ca nu are nisip laughing)) imaginar

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pisica ta face acest lucru ca sa te anunte ca nu îi place tipul nou de mincare pe care il dai, ea este obisnuita cu un anumit tip de mincare, iar daca tu îi schimbi dieta ea ingroapă mincarea ca sa te anunte ca nu îi place, al doilea motiv pentru care ea ingroapă mincarea este ca o ascunde de un potential rival, pisicile fac asta din instinct, ele traind mult impreuna cu alte pisici isi ascund hrana ca sa o fereasca de intrusi, o ingroapa in pamint, este ceva innascut in felul pisicii de a fi, pisica ce rasa este? Sau este maidanez? Toate informatiile le gasesti si pe google de ce multe pisici isi ascund mincarea o ingroapă sub covor sub dulap sub castronelul ei. Motivul este acesta nu i plac schimbarile in alimentatie, ai obisnuit o cu whiskas de exemplu, si vezi ca i place nu i da altceva.

| Laviii97 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu cred ca e din cauza ca nu ii place mâncarea. Ea mănâncă orice ii dau, nu e pretențioasa la mâncare absolut deloc. Ea este foarte mancacioasa si disperata după mâncare, si dacă ma apropi de ea mârâie pentru ca ii este frica sa nu i-o iau deși nu știu de unde are acest comportament, o am doar de o săptămâna la mine, niciodată nu i-am luat mâncarea din fata, i-am dat mereu bunătăți. eu cred ca ii este frica sa nu ii iau mâncarea.

| timidu89 a răspuns:

Pisicile nu am văzut sa facă asta niciodată. Cel puțin astea maidaneze nu. Am avut mai multe, stau la tara. Mai degrabă fac prada...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Știe ca o așteaptă zile grele cu atâtea scumpiri nu-i fraiera

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Laviii97):

Ai o pisicuta mincacioasa asa e bine ca e mica si creste, este ca un copil care fiind in crestere un sugar, trebuie alăptat de cîteva ori pe zi, sanatate pisicutei.

| Laviii97 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mulțumesc frumos!

| Violleta2022 a răspuns:

De obicei fac asa cand sunt foarte infometate, ca nu cumva sa se apropie cineva sa-i ia din farfurie.
Apropo, o pisicuta la 2 luni mananca mult fiindca este in crestere si te rog sa-i dai sa manance pana se satura, ca nu-i ca una adulta, sa manance numai de 2 ori pe zi.
In Australia este ilegal sa dai pisoii spre adoptie daca nu au implinit 3 luni, fiindca sub ei ca-s sase 50% sa dezvolet boli psihiec saus a moara, nefiind hraniti suficient cu laptele de la mama lor si multi mor devreme.
Pisoiasul este extrem de mic la numai 2 luni si trebuie hranit pe saturate de 5-6 ori pe zi, practic de cate ori doreste el, fiindca nu are laptele mamei care sa fie constistent si sa-i ofere totul.

Răspuns utilizator avertizat
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La 2 luni, putea sa mai suga inca. Puii, in timp ce sunt alaptati de mama lor, maseaza cu labutele. Probabil asta face pisicul tau, cand simte mancare, din reflex incepe sa maseze.
Acel "masaj" le ramane toata viata in reflex, cand se simt bine, in special daca sunt tinuti in brate si mangaiati.

| Laviii97 explică (pentru Violleta2022):

Are 2 luni si ceva aproape 3. E destul de Maricica. Mănâncă pe saturate, cred ca ii dau prea mult, deja e grasa destul de mult, trebuie sa ii fac un program.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Laviii97):

Sa nu-ti faci niciodata probleme cu pisicuta care manaca mult, fiindca ei cresc foarte mult in primul and de viata.
La 2-3 luni nu are nevoie inca de program, poti sa-i dai la 3 ore sa manace cum se da la copilasii mici de 3 luni, daca tii mortis ori de cate ori cere pisoiul.

| Emma30555 a răspuns:

Las o sa manance cat vrea, lasa i mancare mereu in castronas, in timp va manca doar cat ii trebuie dar daca va vedea mancare mereu in castron nu va mau avea teama ca nu are ce sa manance

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa i pui in fiecare dimineata apa proaspăta in bolul ei, si sa il speli zilnic, pisicile nu maninca daca castroanele sunt murdare, la fel si cu apa daca apa este calda si castronelul murdar nu bea apă, iar asta nu este bine deoarece poate face pietre la rinichi. Si joaca te cu ea ca ea daca se joaca ziua, noaptea doarme, daca ziua doarme atunci noaptea are chef de joacă si nu te lasa sa dormi, miaună sau deschide usile la sifonier, i ti da de inteles ca ai uitat o. Si in fiecare saptamana sa i perii blănița, gasesti la petshop perie pentru pisici, si cu aia îi perii exact cum te coafezi tu cu peria de par, asa îi faci ei si scapă de parul in exces plus este ca un masaj periajul, un rasfăț binemeritat pentru pisicuță te va iubii.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Laviii97):

Sa vorbesti cu pisicuta, ele sunt foarte vorbarete prin faptul ca miauna des, au afectiune pentru stapîn, cum o cheama? Este fetiță sau băietel, motănel.

| Laviii97 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Este fetița, o cheamă Alma. Mulțumesc de sfaturi. Ofer animăluțelor mele condiții cât se poate de bune. Ea mănâncă destul de mult, eu o țin in casa si o observ, nu este prima pisicuța pe care o am, am mai avut știu cu ce se mănâncă așa ca nu va faceți griji, urmează si vaccinarea, sterlizarea mai târziu. asa ca. este pe maini bune! happy

| MihaelaDart a răspuns:

Cand face o pisica asa, nu ii convine mancarea. Face mofturi. Asa face si a mea.