| Alllee a întrebat:

Am o problema mica cu catelusa mea.E bichon maltez are 6 luni si de cand am luata (de 2 luni) musca.Pe oricine vrea sa o mangai il musca asa incet dar doare, poate o fi in joaca dar e destul de enervanta treaba asta pentru ca abia daca te poti juca cu ea.Ce as putea sa fac ca sa nu mai muste am incercat cu tot felul de lucrui (dresare acasa, cu mancare...)si nu stiu de ce nu e atrasa deloc e plina de energie si nu sta? Va rog ajutati-ma dau FUNDAA!

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Acum e perioada in care se apropie de terminat schimbarea dentitiei,ea va musca in joaca,fiindca e mica. A ajuns la varsta asta sa muste inca ca nu a fost nici corectata.
Cand te musca, zici "au" (putin mai tare, dar nu tipi) si ii bagi degetul sub limba, i se da jucaria si i se spune "bravo" si e mangaiata. Cand da sa muste ii spui "nu-i voie" pe un ton ferm si o ignori sau o inchizi intr-o camera pentru cateva minute(daca incepe sa planga nu o eliberezi pana nu tace fiindca va intelege ca daca se agita si face galagie este eliberata).
Nu te mai juca cu ea decat cu jucarii.

Un alt sfat,du-o in parc sa se joace cu alti caini, fiindca acolo va vedea ca acei caini nu strang cand se joaca cu ea. La catelusa mea, de atunci am vazut o schimbare.

Problema cred ca e si rasfatul excesiv,de obicei,asa se intampla cu pufoseniile. Nu o mai rasfatati,impunetii niste reguli pentru a stiilocul ei in ierarhie: tu liderul,familia ta,apoi pe ultimul loc ea.

"Ce inseamna a fi lider si cum facem asta:
-niciodata un lider nu se joaca cand vrea subordonatul
-subordonatul face anumite lucruri doar cand liderul ii da voie: urcat in pat,sa manance,etc.
-intotdeaua liderul iese primul pe usa: in lift,intr-o camera,din tarcul de caini etc.
-nu doarme in pat,ci la locul lui special amenajat; are voie in pat doar cand e chemat
-liderul incepe joaca,liderul o termina
-liderul intotdeauna castiga la joaca(o minge,daca trag de o jucarie,etc.)
-nu i se da mancare cand retul familiei este la masa,un lider nu imparte mancarea cu subordonatii

Toate aceste reguli trebuie respectate de toata familia,fiindca dupa lider(tu sau persoana care se va ocupa de el) in ierarhie va fi familia,iar cainele se afla pe ultima treapta si trebuie sa fiti perseverenti. Il vedeti mic,pufos,iar aceste reguli prea aspre, dar din cauza asta multi stapani au probleme cu caini de talie mica(chiar si eu, am o pechineza si o amstaffita, amstaffita ma asculta dumnezeieste, pe cand pechineza are momente cand maraie si daca ma apropi putin de castronul cu mancare).
-mancarea i se da cand a executata ceva: comanda "asteapta" cea mai importanta sau poti sa-i dai anumite comenzi gen "sezi","culcat" etc. uite aici http://www.youtube.com/watch?v=pjS0BtfqBvk
-cand i s-a pus mancarea jos cainele este lasat sa manance,nu ii stai pe cap
-cand ii dai o jucarie si vrei sa i-o iei i se da altceva in schimb, fiindca altfel intelege ca i-ai luat jucaria
-daca urca in pat, pe ton ferm si se spune sa se de-a jos si sa treaca la locul lui(sau este luat si pus la locul lui, cat este mic), de cate ori face asa se repeta, pana sta la locul lui.
-daca vrei neaparat sa-l iei in pat, cand s-a linistit si sta la locul lui este chemat."
Uite si altele aici: http://amstaffromania.ro/Thread-Reguli-de-SUBORDONARE-si-DOMINARE

Sper ca te-am ajutat!

2 răspunsuri:
| dalii389 a răspuns:

Buna. Si eu am avut o catelusa tot asa doar ca a murit. sad Si ea musca. Eu cand ma jucam cu ea ma musca si toata eram de muscaturi pe maini laughing dar eu nu am avut treaba. Doar asa sunt catelusele cand sunt micute ele doar asa se stie juca laughing. Cand o sa fie mai mare nu o sa fie asa. Nu are nici o problema. Funda? puppy dog eyes.

| florindan a răspuns:

Pai ia lectie de dresaj de la un dresor cu experenta si nu va mai musca.