| nk a întrebat:

Am un bichon maltez de 3 luni, si de cateva zile ne musca intr-una, nu ne mai intelegem cu el, maraie si roade din pereti, ajutati-ma, va rooog!

Răspuns Câştigător
| Any_2336 a răspuns:

E normal, nu-ti face griji: e puiut, ii cresc dintii, trebuie sa roada, crede-ma cel mai bine cand ai un caine, este sa nu te sperii daca plange, roade, face in casa sau mai stiu eu ce. Acum i se dezvolta personalitatea, e normal sa fie agitat, sa roada sa muste, sa latre, daca continua asa, cearta-l happy bafta!

| nk explică (pentru Any_2336):

Am fost la veterinar si asa mi-a spus si doctorul de acolo, ca este normal sa muste, deocamdata!

7 răspunsuri:
| crmr a răspuns:

Daca roade varul de pe pereti inseamna ca are lipsa de calciu

| nk explică (pentru crmr):

Posibil, dar eu cred ca il roade de nervi, ca nu il las sa faca ce vrea el...

| AliceAne a răspuns:

Cumparai oase dinalea speciale pentru ca de vine agitat cand ii ies unu dinti si trebuie sa aiba ce roade, si ca sa nu se obisnueasca asa obraznic atunci cand musca de mana il iei in brade sil mangai pe cap ca sa nu poata ajunge la mana sa muste, cand roade pereti il certi si zici nu sau nu e voie si repeta cuvintele astea cand greseste, eu am un cocker si cand era mic face la fel si ma gotarat in final sa umplu un pulverizator cu apa si il stropeam cand facea prosti sau musca. Ai rabdare cu el asta conteaza cel mai mult! :*:*love struck

| nk explică (pentru AliceAne):

Are tot felul de chiestii de ros, dar acum nu prea le mai baga in seama. Musca si cand il iau in brate, musca de urechii, de nas, de ce apuca, trage cu dinti de hainele de pe noi, e o mica bestie laughing). Problema este ca la incput nu facea asa, era cuminte si ascultator. :*

| AliceAne a răspuns (pentru nk):

Asa se intampla oricui, catei se plictisesc repede de o jucarie... incearca sal stropesti cu pulverizatorul cand muscalaughing, e ciudar dar la cutu meu a dat roade

| petshop4you a răspuns:

La caini, e la fel ca la bebelusi: cand le cresc dintii e durere;) cumpara-i oase de ros (http://9l.ro/5770c9) si foloseste si un spray anti-ros (http://9l.ro/9a42b4) in cazul in care-si infinge "coltii" in mobila.