| deedee191 a întrebat:

am si eu 2 perusi si ma gandeam daca ma puteti ajuta in legatura cu impriettenirea mea cu ei(ii am de cateva luni) si as vrea sa se urce pe degetul meu, multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai intai trebuie sa incerci sa le castigi increderea oferindu-le mancare, apoi ei vor avea inc redere in tine si te vor asculta. Incepe prin a ii pune tu pe deget, apoi ei se vor obisnui. Dupa fiecare exercitiu, nu uita sa ii raspatesti. Si inca un lucru esential: pentru a invata un animal sa execute anumite figuri sau miscari, e nevoie de multa rabdare.

3 răspunsuri:
| deedee191 explică:

Multumesc, ei bine cand vorbesc cu ei baiatul sta mut si fata ciripeste, si pe fata am invatat-o sa se urce pe scarita cu oglinda si bilute si se urca dar nu vrea neam sa se urce pe degetul meu, cu mancare nu reusesc deloc ca nu au tupeul, rabdare am mai putina dar totusi le dau mult timp

| FashionDiva a răspuns:

Poti incepe prin a vorbi cu ei, de cate ori treci pe langa colivie, arunca-le cateva cuvinte :-D Treptat, incearca sa le deschizi portita si sa ii ademenesti cu fructe pe care le tii in mana (cu timpul vor asocia mana ta cu fructul si vor veni chiar daca nu ai sa le dai nimic).

Tine cont de faptul ca va fi un proces foarte dificil pentru ca ai 2, daca aveai unul mergea totul de la sine, asa se au unul pe altul.

Răspuns utilizator avertizat