| KingOfShadow a întrebat:

Buna am si eu un caine de 6-7 luni la inceput era cuminte dar a inceput sa ma muste sau sa sara pe picioarele mele. cu alti straini parca-i iadul pe pamant asa latra si musca si pe mine ma musca dar putin ce ar trebui sa fac sa nu ma mai muste sau sa sara la picioarele mele?

8 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Invata-l comanda NU.si nu vei mai avea probleme si apoi e mic, cand creste nu mai face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci cand face o greseala, intoarce-l cu labutele in sus si tine-l asa cateva secunde certandu-l.Repeta operatia asta de cateva ori.In final, va intelege ca tu esti stapanul lui si va incepe sa se supuna.Mult succes.

| PiTbuLuL a răspuns:

Si pitbuli si rottweileru meu faceau asa.Eu la dadeam o palma peste bot si ziceam tare nu-i voie dupa o inteles si no mai facut.La alti straini sare sa isi apere teritoriul pana la varsta asta era jucausi si cuminte asa erau si ai mei pana la 7 luni dupa parca au bolunzit.Ieseau din curte sareau la oameni omoreau caini depe strada caini vecinilor pisicile tot ce era viu.

| Unec a răspuns:

No, iti zic si tie. De luni pana vineri pe national geografic, de la ora 8 dimineata, este Cesar si Cainii. E un tip, cesar millan, care, cunoscand psihologia canina, rezolva cu succes astfel de probleme, invatand oamenii cum sa-si ajute cainele sa traiasca in echilibru. Eu il urmaresc demult si catelul meu nu mai are nicio prolema. Am facut ce a spus si ce a facut si tipul ala si acum am incredere in mine si catelul meu ma respecta si se simte in siguranta cu mine. Da-i o sansa, sus de dimineata maine. Daca ti cont de ce spune omul ala, adica sa abordezi situtia cu calm si fermitate si tii cont de faptul ca un caine are propria sa psihologie canina, nu e la fel ca la oameni si faci cum face si Cesar acolo, rezultatele apar foarte foarte repede, intrucat, cainii reactioneaza, nu actioneaza in urma unui proces de gandire, ci reactioneaza in urma instinctelor lor. Sper sa-ti ajuti catelul sa se simta mai bine! Sa ai o zi frumoasa!

| Unec a răspuns:

Daca-i acorzi afectiune in astfel de moimente nu faci decat sa-i aprobi comportamentul. Dandu-i afectiune il rasplatesti. Ai vazut atunci cand il dresezi, il mangai pe cap ii dai gustarele si exclami "bravo!"...folosesti afectiunea pentru a-l incuraja sa mai faca inca o data asa, intrucat a fost bine. nu poti folosi afectiune pentru a-i opri un comportament gresit. Si cred ca ti se pare logic. Cainii au nevoie mai mult decat iubire. NU sunt copii. Au instincte ce trebuiesc satisfacute pentru a fii fericiti. E fie dominant, fie nesigur si de asta se repedela alti caini. animalele simt nesiguranta si ataca ce este slab. Daca e nesigur, poate initia el atacul pentru ca stie ca un caine dominant, l-ar vedea ca prada. Poate pare ca aberez, dar atata timp cat cineva nu are cunostinte in domeniu( psihologie canina, nu dresaj) nu poate sa spuna ca aberez si sa si creda ca e adevarat. Da-i o sansa maine la 8 dimineata emisiunii de pe national geografic, nu vei regreta happy Majoritatea oamenilor isi iubesc cateii intr-un mod egoist, fara sa accepte faptul ca ei au nevoie si de altceva pentru a fi fericit. Il iubesti cu adevarat atunci cand ii satisfaci si sintinctele cu care s-a nascut, pentru ca atunci il afci fericit.

| KingOfShadow explică:

Alte raspunsuri? e un caine bun ma apara de orice nu conteaza ce e ma joc cu el in fiecare zi in care nu-s la scoala

| alinaandreea150 a răspuns:

Si eu am un catel tot de 7-8 luni si al meu face asa, eu il imping usor cu piciorul si se linisteste un timp. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| Ani1233 a răspuns:

Pai cred ca nu ii acorti destula iubire si prietenie... trebuie sa te joci mai mult cu el si sa faci cu el lucrurile preferate... uneori sare de bucurie de revederea stapanului si la alti oamnei sare deoarece nu-i cunoaste sau ii cunoaste si stie ca acestia au o inima rea si incearca sa ii goneasca deoarece vrea sa apere stapanul