| daniela_9291 a întrebat:

am un bichon havanese in varsta de 5 luni si se murdareste foarte repede.De exemplu daca il spal seara a doua zi cand iese afara se murdareste.Este alb si cu urechile maro.Si inca ceva cand vreau sa il perii ma musca foarte tare. ii curg ochii si nu ma lasa sa il spal sau sa il tund.Acum ii dau niste picaturi sa nu ii mai curga.Nu ma lasa sa ii pun motul sa nu ii mai intre parul in ochi, pe strada nu stie sa mearga de nici un fel.Nu era asa, era un caine cuminte si istet inainte de al lasa la bunica mea cateva zile din niste motive personale.Stia toate comenziile :sezi, culcat, sus si da labuta, dar acum in loc de sezi el face culcat si nu stiu cum sa il dezvat de asta.Si inca ceva cum sa il invat sa isi faca nevoiile afara? si asta stia dar a uitatrolling eyes nu stiu ce sa ii mai fac

3 răspunsuri:
| kolcov a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa mergi la un doctor experimentat in asa ceva, el te v'a ajuta cu siguranta happy

| kolcov a răspuns:

Cred ca ar trebui sa mergi cu el la un doctor experimentat in asa ceva, el te v'a ajuta cu siguranta happy

| Anonimous_4345 a răspuns:

Nu sunt foarte priceput in privinta reinvatatului. si eu am avut un caine bine dresat iar dupa ce l-am lasat verisoarei mele s-a prostit la cap. de atunci cand ii ziceam sa faca o comanda ( de exemplu la sezi il apasam putin pe spate ca sa se lase) iar dupa ce reusea comanda il rasplateam cu ceva mancare. iar cu facutul nevoilor afara scoate-l mai des afara sa isi faca treburile, si asa o sa se invete sa isi faca nevoile doar afara.
stiu ca asta suna ciudat, dar incurajeazal din ce in ce mai des, adica batel usor in lateral in spatele picioarelor din fata, si spune-i tot felul de lucru de ex: - Bravo, baiete/fetito! si din astea. bafta, sper sa-l readuci la starea lui initiala cat mai repede.