| Maria_Anna_1993_qGRH a întrebat:

am un bichon havanez de 9 saptamani care imi da cateva batai de cap. Nu vrea sa invete cu niciun chip sa faca intr-un singur loc ( de preferat in baie), am incercat varianta cu dezinfectatul pe jos in casa cu apa si otet si sa ii fac un loc in baie dar degeaba ( nu face in baie, se abtine cat poate de mult, cand ii dau drumul in camera imediat face, il cert ii spun ca nu e bine nu e voie si ii arat ziarul apoi il iau si il duc la baie). Acum am zis sa incerc sa il tin cat mai mult timp in baie, sa-l scot doar putin cand sa ma joc cu el, in rest sa mai stau cu el in baie sa faca. Nu stiu ce sa mai fac... Ce sfaturi imi mai puteti da? P.S Nu a terminat vaccinurile, deci nu il pot scoate afara...

8 răspunsuri:
| maria89nic a răspuns:

Al meu la 1 lună jumătate a învățat să facă într-un loc fix.
1. Cumpără PET PAD-uri. Sunt niște păturici.
2.Lasă-l să facă pipi pe parchet. După, i-a păturica și pune-o peste urină, să intre în pampers.
3. Pune-l să miroasă păturica.
Nu va face din prima acolo, dar dacă pampersul este într-un loc accesibil pentru el, se va învăța să facă pe el.
Baftă

| Maria_Anna_1993_qGRH explică (pentru maria89nic):

Mersi frumos o sa incerc si chestia asta poate va merge happy

| RedNose a răspuns:

La 9 sapt cainele nu se poate abtine, eu am caine de 3 luni si stau la curte si nu se poate abtine, uneori face si in casa cu toate ca e invatata sa faca afara. Mai lasa-l putin, l de obicei, face la 10 min dupa ce papa sau bea multa apa,deci ai putea sa te orientezi,sa-i faci mese si sa-l duci atunci in baie. Cand va avea voie afara scoate-l afara dupa masa si stai pana face,cand face il lauzi,oricand,daca face in baie il lauzi si ii dai si o recompensa, biscuitel pentru catei, baton, piept de pui, carne de vita...
Succes si rabdare!

| Maria_Anna_1993_qGRH explică (pentru RedNose):

La inceput m-am incapatanat si l-am scos afara fara sa ii termin vaccinurile, in fine a fost o problema in legatura cu deparazitarea si nu il mai scot de atunci ca m-am speriat foarte tare cand la cateva ore dupa ce ii daduse deparazitarea s-a trezit si voma intruna...in fine episodul asta a trecut si nu il mai scot afara pana nu termin vaccinurile.Ideea este ca atunci cand il scoteam afara facea, nu a fost problema ca nu face afara dincontra ma trezea pe la 5 sau 5 fara coboram cu el, facea. Problema mea este ca e foarte incapatanat si nu vrea sa inceteze sa faca in casa.Il tin in baie, stau cu el vad ca trece ceva timp nu face, se pune pe burtica si sta acolo, ii dau drumu in camera si in secunda 2 pac surpriza.

| RedNose a răspuns (pentru Maria_Anna_1993_qGRH):

Balcon nu ai? ca ai fi putut folosi balconul ca iesirea afara,adica sa iasa doar cand trebuie sa faca pipi, nu sa se joace acolo sau sa manance.
da, parvoviroza e o boala fatala, dar vezi, dupa ultimul vaccin trebuie sa-l mai ti 7-10zile pentru a se imuniza.

| Maria_Anna_1993_qGRH explică (pentru RedNose):

Nu am balcon, o sa o ia razna in curand.
Pe 6 aug il repeta pe al doilea si apoi urmeaza ultimul la 2 saptamani plus inca 7-10 zile ar insemna cam o luna si putin, o sa innebuneasca mititelu. Daia voiam sa invete sa faca intr-un loc. Crezi ca daca il tin mai mult timp in baie si il scot doar putin cat sa se joace putin, il va afecta? Oare se va invata sa faca daca procedez asa?

| RedNose a răspuns (pentru Maria_Anna_1993_qGRH):

Poti sa-i iei la joaca dupa ce si-a facut nevoile, dar vezi ca daca bea multa apa, poate intr-o jumatate de ora sa faca de 2-3oribig grin,deci stai eventual si cu ochii in patru si cum se aseaza sa faca pune-i un ped dala la fund, sa faca pe ellaughing nu prea ai ce sa-i faci...cu rabdare si recompense, ar trebui sa iasa ceva.
de cate ori face unde trebuie, recompensa, daca face cine stie pe unde, certa si dus in baie fara sa mai fie bagat in seama pentru 10-30min.

| Maria_Anna_1993_qGRH explică (pentru RedNose):

Mersi frumos.