| RedheadOnTheRun a întrebat:

Buna!

Am un caine (metis), care dupa ce m-am mutat eu, a ramas acasa cu mama si bunica. Aseara, ma suna mama in disperare la serviciu, si imi zice ca mamaia nu-l gaseste pe Miki (el este invatat sa iasa si singur afara, nu s-a intamplat niciodata sa nu vina inapoi). Am plecat mai devreme, am condus pana acolo ca disperata, si am pornit sa-l caut. Am fluierat dupa el pana am ramas fara saliva, dupa care m-am intors la bloc, sa vad daca totusi a venit singur. Surpriza! Miki al meu era la magazinul de la colt, cu limba 2 m afara, incerca sa... iubeasca o catelusa (fara succes). Era balit, vai mama lui, am urlat pana a decis sa ma asculte si sa intre in casa. Catelusa respectiva are jigodie (boala lui Carre), asa ca disperarea mea nu a luat sfarsit. Era vreo 1 noaptea, nu stiam ce sa fac. Speranta mea era sa fi fost vaccinat (desi am auzit cazuri de imbolnavire chiar si asa) dar, mi-a cazut cerul in cap, cand am aflat ca nu e. I-am zis mamei sa sune dimineata la prima ora pentru programare, ca platesc eu tot. Cu greutate, a acceptat. Azi dimineata mi-am adus inca o data aminte, de motivul pentru care m-am carat de acasa. Dupa ce ca a sunat pe la 10 si ceva, s-a decis totusi ca nu e nevoie de vet. Ca l-a trimis ea pe iubitul ei la farmacie, si cica a cumparat ala nu stiu ce pastile. Acum eu sunt la munca, tot incerc sa o conving ca e nevoie de vaccin, ca am vorbit si eu cu vet-ul si se poate, si nu ma doare la buzunar de 70 de lei, dar ea o tine una si buna pe a ei, iar eu m-am cam saturat sa ma strofoc sa o fac sa inteleaga. Intrebarea mea vine abia acum (sorry!): este posibil sa existe pastile care sa previna aceasta boala? Stiu ca oricum trebuie si vaccinul, dar slabe sanse sa reusesc azi ceva.
Am nevoie de raspunsuri pertinente, va rog.

Multumesc! De rabdare, in primul rand.

Răspuns Câştigător
| ITPlace a răspuns:

Salut!
Sunt medici care recomamda intai pastilele inaintea vaccinului, daca pastilele sunt bune isi vor face e efectul dar tot ar trebui sa l duci la un medic veterinar dupa 3-4zile de la administrarea pastilelor, doar ca o masura de super super siguranta laughing de la ce firma erau pastilele daca pot sa intreb?
Multa bafta happy

| RedheadOnTheRun explică (pentru ITPlace):

Doamna de la farmacia veterinara i-a dat Ivermectina, care, din cate am, citit, este pentru rabie. Oricum, am rezolvat. Medicul lui nu raspundea la tel, am contactat alt cabinet, unde nu voiau decat sa ma rupa de bani. Intr-un final ne-a sunat doamna vet. si l-a rezolvat cu un vaccin, si m-a linistit. Mi-a spus ca sunt slabe sanse sa fi luat boala, dar daca vreau neaparat sa-i fac vaccinul, pentru linistea mea. Totul bine acum! Multumesc de raspuns happy

1 răspuns: