| anonim_4396 a întrebat:

Pentru medicii veterinari si alti cunoscatori:Vreau sa stiu etapele prin care trece un caine care sufera de boala lui carre (jigodie) si in cat timp trebuie sa ii fac vaccinul pentru aceasta boala, daca este lasat fara a i se face vaccinul, in cat timp ar muri?

4 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Nu stiu etapele prin care trece cainele, dar cu siguranta un caine bolnav nu se vaccineaza.
Daca deja este bolnav i se administreaza un tratament si de cele mai multe ori nu ajunge sa moara.
Cert este ca se vaccineaza numai animalele perfect sanatoase. Vaccinul se face in scop preventiv, nu pentru a trata.

| oo3 a răspuns:

Ce varsta are canele din cate stiu eu este can asa in prima luna de la nastere dupa aceia la3luni si la 6 luni.da vaccinul daca nu e administrat periodic poate sa moara.

| FiTzOSsu a răspuns:

Salut...stiu ca suna c.am aiurea dar cand eram mic bunicamiu il ardea pe bot adica sus unde se imbina botul cu capul nu stiu sa iti explic exact.si dupa aia ai trecea nu mai avea nimic. Nu iti recomand ai ramane semn dar am zis si eu ce se facea pe timpuri happy

| DonBulan0 a răspuns:

Pai eu stiu ca vacinul se face odata la 2 sap(eu asa faceam tu poti face si la mai mult timp) si daca nu faci vacinul in max 1-2 luni moare