| Daniela_Ardeleanu_1980 a întrebat:

Am un catelus care in urma cu 1-2 ani a trebuit sa suporte o operatie, nu stiu cum sa o numesc sau cum sa va explic dar a fost ceva gen " castrat ". De atunci cred ca nu mai simte exact cand are nevoie afara dar am fost nevoiti sa nu il mai tinem in casa. Stam la bloc si am decis ca ar trebui sa stea pe scara, singura problema este ca nu coboara pana afara si isi face nevoile in scara. Nu stiu ce solutie as avea.Ma gandeam sa il aduc din nou in casa si sa fie invatat din nou doar ca eu majoritatea timpului mi-l petrec la scoala iar parintii mei nu au timp. Prima data l-a invatat mama dar acum e ocupata. Nici nu vreau sa il mai tin pe scara deoarece e frig chiar daca i-am aranjat un loc. In casa daca il aduc parintii mei nu cred ca o sa fie chiar de acord, tatalui meu nu ii prea plac cainii. Macar daca puteam sa il tin in lesa imi era mai usor sa il invat. Este un caine destept sincera sa fiu niciodata nu am avut nevoie de o lesa, cunoaste cartierul, umbla singur prin toate locurile.Cum pot sa-l invat din nou sau ce idee aveti?

2 răspunsuri:
| Andreea213 a răspuns:

Încearcă sa-i cumperi o litiera si tine-l pe langa ea ca sa îsi facă acolo nevoile.Nu schimba imediat nisipul.A doua oară cand va avea nevoie ca face tot acolo. Sper ca cei rezolva problema.

| BloMi a răspuns:

Poți incerca să-l pui într-o cutie si sal legi cate zile acolo..pana se acomodeaza. apoi il dezlegi si.l lasi sa se plimbe dar din 10 in 10 minute dul la cutie poate se obisnuieste si o sa.si faca nevoile acolo..si eu am avut un catelus care avea aceeasi probleme la mine a mers... sper ca te-am ajutat.