| zuzulover a întrebat:

Voi cum v-ati invatat patrupezii, cainii mai exact:p sa isi faca nevoile afara?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai foarte multa rabdare si nervi.Nu trebuie sa il bati. Da' nici sa il alinti cand vezi ca a facut o prostie. Daca e pui e mai bine ca il inveti de mic si n-o sa ai batai de cap mai tarziu. Daca e pui e perfect dul afara dimineata, la pranz, dupa masa si seara. Dar stai mai mult ca sa se obisnuiasca cu programul. Si dupa jumate de an mai exact o sa se ceara singur/a afara.no sa-ti faca in casa.SI se va intampla de multe ori sa faca in casa pana se invata. Dar pentru asta trebuie sai repeti ca nu-i voie si dai cu nasu peste ceo facut, nu dur si nu brutal, da arata-i ca esti suparat.Si nu striga.Trebuie foarte multa rabdare si sa-ti pastrezi calmul in caz ca esti o persoana agresiva tongue Cainii nu trebuie batuti. trebuie sa intelegi ca is caini si asa e felu' lor de a fi tongue Succes tongue

P. S. Eu asa am facut de cand am luat acas un pui de cocher, avea 2 luni cand l-am luat acasa, facea in casa treburile ceea ce era super urat. Dar am dat cu nasu peste ori de cate ori o facut in casa, si o duceam de multe ori pe zi si stateam foarte mult si in final in cel putin 6 luni am observat ca i-am facut program si nu mai face in casa big grin plus cand aude cheile se bucura de nuam ca stie ca o duc afara, sau cand ma imbrac.Stie deja tongue

10 răspunsuri:
| Barbie331 a răspuns:

Pai eu am citit sa il invet de cand e pui, sa il duci intr-un colt al casei pentru ca nu are voie afara pana la sase luni, sa astepti sa iti de-a niste semne, si apoi sa ii zici ceva de genul "toaleta". Fundita?

| simina a răspuns:

In niciun caz cu bataie cainii te iarta dar nu te uita si raman traumatizati. Trebuie doar sa le acorzi ceva timp sa-i duci afara la ore fixe e foarte simplu invata foarte repede

| CoryCorina a răspuns:

Le trebuie un program si multa rabdare nu nervi si bataie! Am trei caini deci stiu bine unu e lup si sta afara dar ceilalti doi in cas a sunt bichoni unu maltese unu havanese

Răspuns utilizator avertizat
| ONU_2429 a răspuns:

Hmm buna asta

ft ft greu

cand il vezi ca da sa isi faca nevoile il iei de gat(il prinzi de dupa gat happy ) si ii spui ca nu-i voie si il dai afarahappy

sper sa ai noroc happy
multa bafta si cat mai multe covoare curatehee hee

| sefata a răspuns:

Ei fac asta din instinct! incearca sa il ti in gradini cu multa iarba joaca-te cu el si ai sa vezi ca o sa isi faca nevoile si afara. Trebuie sa ai rabdare cam 2-3 luni pana mai creste si ii vine si lui mintea la caphee hee) Bafta!

| Kidd a răspuns:

Cam greu. Oricum eu nu stau la bloc, dar am tinut catelusul cand era pui in casa, mai ales ca l`am primit la sfarsitul verii. rolling eyes. Depinde si de catel thinking daca este mai istet va invata repede. Deci, atunci cand il vezi ca face in casa il certi si`l dai afara, il ignori 1-2 min oh go on ca sa stie ca a gresit. Trebuie sa il scoti tu afara de cateva ori pe zi si se va invata, va zgaria la usa ca sa ceara afara. happy Sincer cam asa l`am invatat pe al meuthinking Daca nu merge incearca cu un covoras big grin

Baftaa:*

| Mihai_2777 a răspuns:

S-ar putea sa para brutal dar bataita da roade pana la urma o sa stea la usa sa se ceara, cand face il pui la locul faptei si ii dai peste fund sau bot o sa fie suparat da nu tine mult si nu ramane cu sechele

| max_4494 a răspuns:

Scoate-i afara la ore regulate si mai ales atunci cand stii ca este ora lor preferata pentru anumite nevoi.

| AmberMyth1 a răspuns:

Unor caini le place fff mult sa isi faca nevoile in noroi stiu asta pentru ca am caine asa ca ia niste noroi de afara sh du-l intr-o cutie de pantofi si pune-i jucaria favorita asta in cazul in care stay la bloc dar incelealat caz daca stay la curte la fel ii pui jucaria preferata pe bucata de noroi pe care ai doario sa eu incredintezi cainelui tau sh acolo ii pui jucaria favorita doar in cazul in care nu ai bishon atunci treaba va fi mai grea ca nu are voie sa stea afara decat max 2 ore! sh foloseste metoda de la bloc va merge sigurwinking