| bubbles77 a întrebat:

Am un catelus si de cateva zile i-am pus zgarda antipurici. Doar ca de atunci zici ca e posedat. Se scarpina intr-una si se izbeste de lucruri in incercarea de a se scarpina. Asta pe langa faptul ca plange. nu stiu ce sa-i fac. Momentan i-am scos-o pentru ca nu mai suport sa-l vad ca sufera. E normal sa se manifeste asa? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Nu ai specificat cati ani are cainele, daca este pui, nu este recomadat o zgarda anti purici, in afara ca nu prea are efect in omorarea puricilor ( doar ii plimba de la cap, la fund), poate sa se sugrume cu ea ( gatul cainelui se ingroasa o data cu cresterea) dar poate si sa o roada, ea fiind toxica.
Cainele tau a facut o iritare de la ea, este alergic la ceea ce contina acea zgarda, si te-as sfatui sa te duci la un medic veterinar sa iti recomande alt produs ( de preferat stil pipeta sau picaturi, cum este (frontline ori parakill, sau ceva mai usor, pentru pisici, am folosit la cainele meu, care la fel a facut o reactie alergica de la zgarda anti purici, asa ca am dat-o cu ceva mai slab, oricum eu folosesc si pipeta si zgarda in combinatie).

7 răspunsuri:
| LoveStoryLoveYou a răspuns:

Depinde ce rasa este. Dar, in mod normal, cam asa face orice animal de companie cand ii pui zgarda contra puricI. Faptu' ca, zgarda antipurici are o substanta pe ea, care ii acopera pielea si blanita din jurul gatului, animalul e normal sa se scarpine. Oh, normal! Pana ce se obisnuieste cu ea. Dupa, aceea, se va mai scarpina din cand in cand. Si oamenii se scarpica de la un anumit material de haine. Nu? Cam asa e si cu zgarda si catelusul tau. Stai linistit. Totul o sa fie ok. Dar ai grija sa nu-si prinda zgarda de o mobila/pat/scaune sau ceva de genul, Caci se poate spanzura. Ai mare grijabig grin
Funda?

| LaLaura a răspuns (pentru LoveStoryLoveYou):

De fapt are o alergie de la zgarda, e prea puternica pentru pielea ei sensibila, deci nu e normal sa se scarpine, aceea zgarda ii irita pielea si trebuie inlaturata imediat si nu mai trebuie sa o mai foloseasca.

| LoveStoryLoveYou a răspuns (pentru LaLaura):

De fapt, deoarece este ceva nou pentru acel animal. E normal. Orice animal, cand i-ai pus o zgarda antipurici se scarpina. Dar, mnoh daca nu ai avut multi caini/pisici carora sa le pui zgarda nu ai de unde sa stii.

| LaLaura a răspuns (pentru LoveStoryLoveYou):

Te rog sa intrebi un veterinar.
Am avut destui caini si pisici pana acum si inca am ( 2 caini si 2 pisici), mai ales ca traiesc cu un caine de 14 ani de zile, si crede-ma ca in 14 ani i-am pus peste 100 de zgarzi de purici si o singura daca mi-a facut asa, sa se scarpine incontinuu, a fost cand a avut o alergie la acea zgarda. Iar daca stapana cu pricina s-ar uita la gatul cainelui, ar vedea ca este rosu si daca continuu asa, o sa ii cada parul din jurul zgarzii.
Informeaza-te corect si apoi da un raspuns happy

| LoveStoryLoveYou a răspuns (pentru LaLaura):

Pai tocmai. Prima data s-a scarpinat
dupa ce se obisnuieste, numai face asa.

| LaLaura a răspuns (pentru LoveStoryLoveYou):

Ba face, este o alergie, stii ce inseamna alergie? Daca nu stii, informeaza-te despre acest lucru.
Alergia nu dispare decat daca este eliminat factorul alergic.
Daca tu esti alergica la latex, de exemplu, nu poti sa scapi de simptome ( mancarimea, inroseala) decat daca scapi de latex.

| Ith_Ed_1968 a răspuns (pentru LoveStoryLoveYou):

Love story ce raspun ii dai? Esti prost gramada ...nu conteaza rasa cainelui. Cum sa stea linistita ca isi revine cainele? Trebuie neaparat dus la veterinar. Zgarda nuciodata sa nu i pai pui E ALERGIC CAINELE!

| LaLaura a răspuns (pentru LoveStoryLoveYou):

Buna.
Nu ai specificat cati ani are cainele, daca este pui, nu este recomadat o zgarda anti purici, in afara ca nu prea are efect in omorarea puricilor ( doar ii plimba de la cap, la fund), poate sa se sugrume cu ea ( gatul cainelui se ingroasa o data cu cresterea) dar poate si sa o roada, ea fiind toxica.
Cainele tau a facut o iritare de la ea, este alergic la ceea ce contina acea zgarda, si te-as sfatui sa te duci la un medic veterinar sa iti recomande alt produs ( de preferat stil pipeta sau picaturi, cum este (frontline ori parakill, sau ceva mai usor, pentru pisici, am folosit la cainele meu, care la fel a facut o reactie alergica de la zgarda anti purici, asa ca am dat-o cu ceva mai slab, oricum eu folosesc si pipeta si zgarda in combinatie).