| LostInSoul a întrebat:

Am un husky in varsta de 2 luni care isi face des nevoia in casa si atunci cand ies afara cu el in lesa fuge dupa toata lumea si pe langa mine nu sta. Cum as putea sa-l invat sa ceara sa-l scot afara pentru a-si face nevoia si sa mearga pe langa mine in lesa? Dau funda, multumesc!

Răspuns Câştigător
| Raluu25 a răspuns:

Buna! iti spun din propria experienta ca momenta e foarte mic ca sa fie dresat, dar il poti educa. Ceartal atunci cand isi face nevoile in casa sau fi atent la ce ora isi face de obicei nevoile si scoate-l atunci afara la plimbare.
cat despre mersul in lesa cum am mai zis e foate mic, am un pitbull si a invatat sa mearga in lesa abia la 4 luni

Succes!

3 răspunsuri:
| Anna121 a răspuns:

Aceasta rasa este greu de dresat deoarece are instincte salbatice, asemenea unui lup, de aceea iti trebuie multa rabdare pentru a-l face sa te asculte. Dresajul este recomandat sa inceapa chiar in momentul in care puiutul face ochi. Lucreaza zilnic cu el, dar de preferat pe afara fiindca este o fire energica, destul de greu de tinut intr-un apartament.

| Tarra24 a răspuns:

Buna!
Husky, cum a spus si Anna e o easa mai salbatica. ai pitea sa-l tij o perioada in casa si tu sa iesi pe afara iar, la un moment dat sa-l scoti si sa-l lasi liber sa se bucure. Atunci v-a constata cat de placut e. Asa am procedat si eu cu bichonul meu. Acum, cand vrea sa iese, i-a lesa in gura si vine la mine. Ca sa-l inveti sa stea pe langa tine, stai un timp cu el arata-i cat de mult il iubesti, joaca-te cu el. Eu pe catelusa mea de mica am scos-o fara lesa si nu aveam probleme cu ea, acum o tin in lesa fiind ca e mai mare si poate fugii. Sa ai mare grija de el, sa-i dai mancare regulata si sa nu ii dai mult lapte! Poti risca sa faca diabet. Stafidele, ceapa, usturoiul si ciocolata sunt toxice pentru ei!
Mult succes.

| Tarra24 a răspuns:

Si ca sa-l inveti sa-si faca nevoile afara ai mult de lucru. Ai nevoie de timp! Cand face in casa il lovesti cu ziarul sau il impingi usurel cu nasul in nevoi. Cand il scoti si face afara, il recompensezi. Necesita multa rabdare!