| bunnylove a întrebat:

Am un iepuras pitic cap de leu, in varsta de cateva luni, abia l-am cumparat de la un magazin de animale si deocamdata il tin in casa, pentru ca e prea mic sa il pun in cusca de afara. Din pacate, nu il voi mai putea tine foarte mult timp in casa, dar am o cusca din lemn, cu acoperis, amenajata afara, izolata cu polistiren. Vreau de fapt sa intreb persoanele cu experienta in acest domeniu, credeti ca acest iepuras ar putea rezista iarna intr-o asemenea cusca?

27 răspunsuri:
| KinderBeeeib a răspuns:

Buna! Am avut si inca am multi iepurasi si am experienta in animale de tot felul si iti zic sincer ca nu ar rezista pentru ca un iepure PITIC cap de leu este unul care se tine in casa si la putin curent se imbolnaveste si moare nicidecum sa nu il ti afara.Ei nu sunt ca ceilalti iepuri mari care rezista.Trebuia sa te documentezi dinainte de al lua pentru ca nu poti achizitiona un animal despre care nu stii anumite lucruri. Daca il ti afara faci mare pacat si il chinui pe el nu pe tine.Sunt iepuri care stau in casa! Majoritatea raspunsurilor anetrioare spun ca e bine desi nu e.E bine doar daca are o cusca undeva intr-un hambar sa zic si tu poti sa mergi acolo pe timp de iarna si sa nu il lasi singur sau sa uiti de el.

| bunnylove explică (pentru KinderBeeeib):

Mersi, dar ce pot sa iti spun sigur e ca cei de la petshop nu au fost in stare sa imi dea prea multe informatii, mai pe scurt nimic. Am aflat singura ce rasa este, dar totusi ma gandesc ca pana in iarna va face pe putin jumtatate de an, deci va fi mai mare, ceea ce il va ajuta sa supravietuiasca si afara. Nu stiu ce sa fac totusi, ca nu as vrea sa ma trezesc cu el inghetat, cu toate ca acea cusca este izolata destul de bine, iar cu paie si cu fan si paturi puse deasupra i-ar tine caldut...Totusi nu il voi putea tine in casa la nesfarsit, intrucat la un moment dat incepe sa miroasa, ca pana la urma e un animal...

| ligiligi a răspuns (pentru KinderBeeeib):

Nu sunt de acord cu tine.Si eu am avut un iepuras pitic si pe timp de iarna il duceam la cineva si avea cusca afara intr-adevar ca era in toate partile cu lemn dar in fata nu si nu a avut nicio problema.Si un iepure nu se tine in casa pentru ca toate le murdareste, ii cade blanita, isi face treburile prin casa.Il aduci in casa sa te joci cu el nu sa il ti tot timpul inauntru.A primit mult curent si nici acum n-are nicio problemawinking.

| KinderBeeeib a răspuns (pentru ligiligi):

Draga ligiligi,
Nu stiu cata experienta ai tu in iepuri dar un iepure PITIC CAP DE LEU este un iepure PITIC CAP DE LEU in paranteza : un iepure fragil de companie de 5 ori mai mic si mai sensibil ca unul obisnuit.Se tine IN CASA.Nui este o jucarie sa te joci cu el si sa il arunci afara.Curent de care? De vara straight face? Vara il poti tine afara cat e cald dar cu masura nu in soare.Dar iarna cand e frig si zapada si ger nu.Intr-un hambar v-am zis ca ar fi bine.

| KinderBeeeib a răspuns (pentru bunnylove):

Te inteleg dar nu toate animalele miros iar eu nu sunt in stare sa tin animalele afara iarna.Vara mai merge dar cu masura si nu in soare! Ai mei nu miros ca le fac curat odata la 3-4 zile. Daca ai un hambar sau un cotet unde stau gainile undeva sus si langa mai e spatiu sa ii faci o mini cusca acolo ar fi mai bine chiar daca ai una deja pregatita daca va fi mai mare nu va rezista mai mult spre exemplu copii au mai multa energie ca batranii sau un om matur normal.Si cusca tot va intra aer rece inauntru si zapada si crede-ma ca nu vrei sa il gasesti inghetat cu picioarele in sus si capul pe jos ca mi s-a intamplat sad ( mama mi-a spus sa il ducem pe iepuras la tara toata iarna cat stam si noi acolo pentru ca acasa nu va avea cine sa il ingrijeasca corespunzator si matusa mea (unde am fost la tara) mi-a spus ca in casa nu are cum sa stea dar va sta cu ceilalti iepuri pui care aveau vreo 5-6 luni iar al meu avea 7 luni si i-am facut cusca aia cat de bine am putut dar in hambar nu mai era loc ca erau gaini, cai, vaci, rate, gaste ma rog...si cusca era securizata si izolata cu sute de cearsafuri, prosoape si carpe si haine ca sa le fie bine si mancare si sticlute cu apa calda imprejur unde stateau iepurasii in general ca sa se incalzeasca.In prima saptamana cat a fost mai cald a fost ok iar dupa a inceput sa ninga tare si cand s-a mai oprit am fost sa le dau mancare si sa mai pun apa calda si zapada era destul de mare afara si din 30 de iepuri cati erau doar 7 mai traiau dar al meu nu era printre ei si am plans pentru toti nu doar pentru al meu. ) si e trist dar acum am devenit foarte precauta de asta te-as ruga ca sa nu aibe aceeasi soarta ca al meu : nu il lasa afara.

| ligiligi a răspuns (pentru KinderBeeeib):

Unde ai auzit ca se tine in casa?
Daca nu e sa te joci cu el ce o sa faci? Il ti de ornament sau cum?
Si doar nu o sa il tin in soare sa faca insolatie, la umbra ca doar e vara, ii pui apa la indemana si gata.Crezi ca toti au loc unde sa il tina sau au atata timp sa stranga "..."( sa nu ma exprim altcumva) din ora in ora? Nu vad de ce ar fi mai fragil, daca e ingrijit bine cu mancare si cu apa si ii pui o patura in cusca si in jurul custii.
Si degeaba vi pe site-uri si scrii cata experienta ai tu ca nu asta ne intereseaza, a intrebat ca daca rezista si DA daca e ingrijit bine rezista.
Si nu vreau sa ma cert cu nimeni si mai bine ramai cu parerea ta.

| KinderBeeeib a răspuns (pentru ligiligi):

Din nou draga ligiligi,

Nu ma dau mare cu experienta mea dar totusi o am mai mare ca tine care, se pare ca nu stii mai nimic.Peste tot am auzit ca se tin in casa pentru ca sunt iepuri de casa\apartament si au o cusca speciala doar nu ii lasi pe covor laughing nu sunt jucarii ornamentale dar tu cand te joci cu ei le pui haine ii pui sa se simta ca la circ te joci cu papusi si robotei cu el\ea NU, sunt animale, prieteni si ai grija de ei si iti asumi responsabilitatea. Daca nu te documentezi sa stii cate ceva despre specia si subspecia de animal pe care o achizitionezi esti doar un copil care tortureaza animale. Daca il lasi afara unde pot fi boli si tot felul de lucruri negative crezi ca e mai bine si alta dovada ca nu prea stii multe despre iepuri este ca ei au o adaptatoare speciala tu unde i-o pui? O lipesti de copaci? Daca nu au loc unde sa isi tine iepurii pitici SA NU ISI MAI IA. Si din nou cu alta dovada NU TREBUIE SA STRANGI EXCREMENTELE LOR PENTRU CA AU CUSCA NU II LASI DE IZBELISTE IN CASA SI PLECI.Este mai fragil pentru ca asta ii e specia draguta.IEPURE PITIC! Ceilalti iepuri sunt mai mari mai solizi invatati afara cu primejdie si mai stiu eu ce dar acestia au oase fragile, sunt mici si invatati mai bine cu oamenii nu in custi afara.De asta ii iei de la pet-shop pe cand pe ceilalti ii gasesti si in vizuine pe camp.Cica ii pui o patura in cusca si una in afara custii si le punem si perne si asternut nu? Toata lumea stie ca iepurii au nevoie de talas sa se simta ca in salbaticie.Vin pe site-uri de socializare pentru ca vreau, ma descurc eu nu vreau funda ci sa ajut oamenii cum pot.Scriu cata experienta am ca sa se vada ca nu sunt o incepatoare care nu stie nimic si se baga in seama numai pentru ca vrea funda cu raspunsuri prostesti si ajuta oamenii sa isi omoare animalele nu sa le ingrijeasca CA ALTII (se stie).Ar fi bine sa te intereseze de experienta cuiva ca doar daca ai animalul bolnav si il duci la veterinar (daca stii ca asta trebuie sa faciwinking ) si veterinarul e in practica si nu stie nimic despre animale si nu poti avea incredere in el si iti omoara animalul? Parerea ta ca rezista a mea e ca NU PENTRU CA E IEPURE DE APARTAMENT. Daca nu vrei sa te certi cu lumea taci, nu te mai baga fara sa stii si gata asta e tot.Te rog eu mult documenteaza-te de animale nu da sperante care nu trebuie lumii daca vrei iti dau si site-uri de pe care sa te documentezi.

| ligiligi a răspuns (pentru KinderBeeeib):

Ok,atunci fi tu mai desteapta.
Daca tu esti pe acest site sa te certi cu lumea gaseste unul special.
Pai vara il poti tine intr-o cusca la umbra.Eu am una cu etaj si e facuta peste tot cu lemne si in fata are o usita cu gratii sa, sa nu il bata soarele.La oricine m-am dus iepurasii erau afara, in custi nici de cum in casa, cu cusca speciala si alte chestii.Apa poti sa le pui si intr-o farfurioara joasa sau intr-o cutiuta ca doar tot apa ewinking.Eu am la el mancare de iepuri si tot ce ii trebuie, il las supravegheat cateva minute afara si il duc sa ma joc cu el in casa si tu nu ai specificat ca in casa cu cusca nu stiu de care, ai spus doar IN CASA.Si cand i-am raspuns am zis ca sa ii puna patura pe cusca si sa il puna intr-o debara nicidecum afara doar happy dar asta doar daca ai inteles ce vreau sa spun.Are si cineva si acolo il duceam pe taticul precedentului iepuras al meu iarna si avea o cusca mare cu mai multe incaperi in care ii tinea pe masculi, avea mari si micuti si pe al meu acolo l-am pus cu paie pentru ca nu aveam altundeva.Eu l-am primit si dupa ce l-am crescut o vara ce sa fac cu el? A trebuit sa il duc acolo si nu a avut nici o problema.
Eu incerc sa iti spun ca nu toti ca tine sau ca mine ii ingrijesc atat de mine.Alti ii pun intr-o cusca micaaaa de tot, apa nu le dau CICA nu e buna pentru ei doar odata pe saptamana si vara, mancare speciala deloc doar resturi iar de casa....nici nu mai spun!
Eu asta am vrut sa iti spun dar tu ai vrut sa te certi cu mine!
Si nu am nevoie de site-urile tale pentru ca daca tu stii nu stiu cate spui tu alti nu stiu nimicwinking. Stiu tot ce e necesar pentru ei de la un om care are sute de iepuri si mi-a spus ce trebuie sa le dau, ce nu trebuie sa le dau si nu a pomenit nimic ca trebuie cusca speciala sau alte chestii.Trebuie tinuti in curatenie, sa aiba mancare multa si apa si un stapan iubitor.
Sper ca ai inteles ce vreau sa spun. Daca nu...atunci nu.
Si faza cu veterinarul acum eu nu stiu daca tu ai gasit unul care sa se implice cu adevarat dar eu cunosc unul care daca nu iti salveaza animalul nu iti ia nici un ban...

| KinderBeeeib a răspuns (pentru ligiligi):

In primul si primul rand eu nu vin pe site-uri sa ma cert cu lumea eu pur si simplu imi exprim parerea asa cum ai facut si tu pentru ca stii, cu totii avem pareri diferite si nu suntem mereu de acord cu altii.Repet:Eu nu ma cert cu nimeni.Din cate mi-ai spus tu am inteles ca te referi la iepuri in general dar eu iti spuneam DOAR DE IEPURII PITICI.De cei obisnuiti poate voi cadea de acord cu tine la anumite lucruri dar eu iti spun acum DOAR DE IEPURII PITICI nimic mai mult nimic mai putin.Iepurii pitici sunt iepuri de apartament sau iepuri care se tin in casa (in cusca lor dar in casa) nu stiu cate stii sau ai putea stii tu despre iepuri dar ti-am spus sa te documentezi despre cei pitici si ai stii ca sunt iepuri sensibili si fragili indiferent de ce le dai de mancare si ce fel de apa le dai. Poate ca sunt stapani de iepuri mult mai rai dar asta nu mai e treaba mea ci a lor.Despre veterinari nici eu nu stiu ce sa zic despre veterinari ca nu toti sunt la fel!

| ligiligi a răspuns (pentru KinderBeeeib):

Da intr-adevar toti avem pareri diferite si eu ma refer la urmatorul lucru:
Multi adica toti pe care ii cunosc eu si au iepuri pitici nu ii tin in casa si nu au nimic. Iarna mi se pare normal sa il ti intr-un hol, intr-un hambar sau o incapere dar vara cand e cald de ce sa ii ti in casa? Desigur pui iepurasul la umbra, apa si mancare.
Cand e frig il muti undeva asta sunt de acord cu tine big grin.
Si DA eu vorbeam de iepuri pitici cap de leu.

| KinderBeeeib a răspuns (pentru ligiligi):

Dar ei sunt iepuri de apartament (sau sa ii ti in casa in general intr-o cusca ) dar nu toti dispun de asta desi ei sunt iepuri de casa (sa ii ti in casa) si eu la asta ma refer ca asta e provenienta lor generala.

| ligiligi a răspuns (pentru KinderBeeeib):

Ok,de acord, sunt iepuri de apartamend dar o intrebare:
Vara de ce trebuie tinuti in casa? Daca ii pui la umbra mi se pare ok happy.Ma refer cu ce ii afecteaza?

| bunnylove explică (pentru ligiligi):

Deci, in concluzie, voi considerati ca ar fi mai bine sa ii gasesc un loc in casa pe timpul iernii, ca sa il protejez pe micut de frig, dar in timpul verii se descurca si in cusca de afara atata timp cat e ferit de soare. Din pacate, nu credeti ca ar rezista afara pe timpul iernii. Va multumesc pentru ajutor!

| ligiligi a răspuns (pentru bunnylove):

Eu asa zic ca e cel mai bine.Dar vara trebuie sa ii pui apa multa si vezi ca nu e bine sa ii dai cartof pentru ca nu e bun pentru ei si nici iarba uda.
Dupa ce ai cules iarba uscata las-o asa o zi si apoi hraneste-l pe iepuras.
Poti sa il lasi un pic si in curte dar supravegheat si sa nu manance flori.
Succes!

| KinderBeeeib a răspuns (pentru ligiligi):

Am zis eu ceva cum ca i-ar afecta vara?

| ligiligi a răspuns (pentru KinderBeeeib):

Ai spus ca se tin in casa si vara il lasi putin afara apoi il duci inapoi in casa.
Uita-te la raspunsurile anterioare.

| KinderBeeeib a răspuns (pentru ligiligi):

Sa zicem ca am spus si retrag.Vara ii ti afara intr-un loc special amenajat cu apa si mancare proaspata la un loc ferit de soare fara sa manance ierburi si flori si mai stiu eu ce.Gata?

| ligiligi a răspuns (pentru KinderBeeeib):

Mai pe scurt:Ii ti la umbra cu tot ce trebuie big grin.

| Salomes a răspuns (pentru bunnylove):

Parerea mea este ca daca il ti vara afara nu ar fi nici o problema dar atentie la cusca pe care i-o faci, eu iti spun din ce am patit asta vara. Cusca era pusa doar pe niste petre si era foarte joasa; astfel ca o gramada de gandacei si insecte intra in talaj, ei se enerveaza, incep sa se scarpine, iti dai seama ca le intra in blanita, ii sacaie. Daca o faci afara ridic-o cel putin mai sus de pamant. Mai e si ploaia pe deasupra. Dar iarna afara NU, pe bune. Intr-o magazie poate, ha, bar ceva mai inchis. Acum depinde si cat de atasat e de tine.

| ligiligi a răspuns:

Buna!
Si eu am avut si am un iepuras pitic big grin.
Acum nu trebuie tinut in casa ca nu e frig afara doar daca o sa ploua si o sa fie frig.
La iarna va mai creste si sigur ca va rezista pentru ca au blana groasa.
Iarna cand va fi ger ar trebui sa il ti si un pic in casa dar sa acoperi cusca bine cu ceva patura groasa si sa ii pui multe paie, materiale groase, o paturita mica sa ii tina foarte cald.
Sau ai putea duce cusca intr-o camara sau daca ai ceva debara ca sa nu ii fie frig la iarna.
Pa-Pa!

| mariaalessandra a răspuns:

Ii poti captusi cusca cu ceva moale, daca e timp de viscol sau e foarte frig e bine sa-l tii nitel pe un hol., la caldura.

| MariaMagdalena1046 a răspuns:

Da ca este izolata sigur va putea rezista polistirenul tine cald

| zumze a răspuns:

Salut.Cand eram mic am crescut si eu asa ceva. Daca vrei sa reziste ai putea sa ii pui niste vata sau paie! Animalele isi schimba blana, in functie de anotimp.Banuiesc ca nu a-r fi o problema

| Bolo_Dennis_1998 a răspuns:

Daca pana acum l-ai tinut in casa, la caldura si dintr-o data il scoti afara in frig, el nu va rezista, mai ales ca nu este foarte mare.Iti recomand sa il scoti cand va veni caldura pentru ca schimbarea temperaturii sa nu fie asa brusca.Bafta!

| Salomes a răspuns:

Un iepuras pitic cap de leu eu zic ca nu rezista la -10 -15 grade sunt cat palma de mici. Si eu am unul si nu locuiesc la curte, ci intr-un apartament, are cusca lui cu tot ce ii trebuie (talaj, paie, patut), eu pe timp de vara il tin pe balcon, iar iarna il tin in casa (noroc ca nu naparleste la fel ca vara) eu nu as avea inima asta sa il las pe timp de iarna afara, nici macar pe balcon unde nu ninge, dar e totusi ger, sa fim seriosi. L-am lasat anul asta in vara cateva saptamani la cineva la curte, tot in cusca lui, si sa stii ca foarte trist a fost, se vedea ca nu era obisnuit cu astfel de viata, in talaj ii intrau o gramada de insecte si il enervau, veneau in special la mancare, cand l-am vazut nu mi-a venit sa cred, mi l-am luat urgent de acolo. Iepurasi cap de leu sunt total diferiti de iepurii de camp. chiar foarte diferiti, sunt foarte afectuosi, lingusitori, ii mangai vin si te linge pe mana, sunt recunoscatori, sunt pur si simplu foarte dulci. E adevarat "mirosul" iti da de furca la 3-4 zile schimba, spala etc... si vara parul. Ei sunt foarte apropiati de oameni exact cum a zis cineva mai sus. Ba dimpotriva cred ca daca as aduce un iepure de camp in casa doar sa vad ce reactie are, cred ca nu stie cum sa intre mai degraba si in perete sa se ascunda. Nu merge sa il izolezi in cusca afara, pe bune. Eu il am de un an de zile multa experienta nu am, dar pot sa zic ca am ramas uimita cat de inteligenti pot fi, cata personalitate au. Pana si faptul daca ii mut ceva din cusca, se supara vine si il muta inapoi, si tot asa o tine pana cedez eu. Deci sunt foarte afectuosi, inteligenti si sensibili.

| Salomes a răspuns (pentru Salomes):

Am uitat sa mentionez ceva, al meu este foarte atasat de familie, cusca lui e practic doar pentru mancare, nevoi si cand plecam de acasa, dar in rest el umbla peste tot in casa (fir-ar ele de cabluri cine le-o fi pus in drum ATENTIE MARE LA CABLURI, pentru ei sunt precum un tort de ciocolata pentru. noi), are locul lui pe canapea, se uita la TV( in fine ce o vedea el acolo), eu nu-l vad pe al meu traind afara intr-o cusca de poliester la -15 grade. Sincer, si singur! In nici un caz!

| Scheuren_Nela_1976 a răspuns:

Bună și eu am o fetita tot cap de leu de 6 ani si este liberă prin casă. Nu cred ca rezista iarnă afară ei sunt de apartament sfatul meu e sa nu il scoti afară iarna