| Laviii97 a întrebat:

Buna! Am un motan de 1 an și de ieri se simte rău și nu mănânc absolut nimic. A vomat aseară o data in fata mea, nu știu dacă a mai vomat și in alta parte, a mai fost puțin și pe afara. Dar nu știu de ce vomita și nu mănâncă absolut nimic, nu vrea decât sa doarmă! Poate cineva sa imi spună ce poate fi?

18 răspunsuri:
| relian a răspuns:

O avea covid si motanu,cine mai stie laughing Ai vazut pe presedintele ala african,a facut teste si la fructe,la animale si alea aveau unele covid laughing
Glumesc,dar o avea ceva la stomac, se mai intampla, o fi mancat ceva ce nu ia priiit, ori ceva otravit.
Uneori nu moare imediat chiar de maninca otrava, depinde ce otrava o fi consumat.
Frumos motan happy imi place ce par ai

| Laviii97 explică (pentru relian):

Nu sunt genul sa fac idol din animale, de aceea nu vreau sa apelez la veterinar pentru orice nimic, doar ca ce-i drept ma gândeam ca pe site’ul asta poate ca găsesc ceva răspunsuri mai serioase si practice de aplicat pentru problema mea fara sa mai merg la vet unde este exagerat de scump si te cheamă pentru orice nimic. Nu ma aștept la răspunsuri de dr veterinar dar ma gândeam ca poate cineva se mai pricepe la din astea sau poate chiar un veterinar care e pasionat de animale care circula pe aici?

| relian a răspuns (pentru Laviii97):

Am avut odata un motan care la fel vomita,a murit,fusese otravit. Oamenii pe aici spun si ei ce au auzit,ce au vazut. Daca vezi animalul ca vomita si nu este pe duca mil iei rapid si te duci la veterinar,asta daca vrei sa ajuti.
Nu stii niciodata ce s-a intamplat,daca stai sa vezi ce so intampla,ar putea sa moara.
Daca era o pasare o puteai si tu rezolva.
Am avut porumbei care au mancat porumb din ala cu otrava,mi-am dat seama despre ce era vorba,i-am taiat gusa, am scos boabele alea afara si am cusut gusa cu ata si cu ac, cu ata de aia de cusut laughing si au trait nu au avut nimic.

Dar la un animal de genul asta si cand nu stii exact cauza, nu prea stii ce sa faci.
Veterinarii nu circula pe aici laughing Nu este vorba de idoli, ajuti daca poti.Dar daca a trecut deja o zi sau 2 si ala inca traieste,atunci,ar putea sa nu fie de la otrava,deci is sanse sa nu moara.
Cei care au animale si is pasionati, ori le plac animalele, daca au ceva probleme cu animalele lor imediat dau fuga la veterinar.
Cei de la tara care au animale de astea prin curte, nu prea le pasa, deci de aia nu prea primesti raspunsuri care te pot ajuta.

| Laviii97 explică (pentru relian):

Vreau sa îți spun ca și-a revenit, acum e ok, se simte mult mai bine și i-au revenit instinctele.

| relian a răspuns (pentru Laviii97):

Ok e bun,deci ori a fost ceva ce la deranjat la stomac,ori o fi mancat ceva otravit,dar putin, probabil si soareci otraviti, unia sa mai fac, pun otrava pentru soareci, daca pisica prinde un soarece din asta inainte sa moara si il papa, sufera si el.

Ar mai putea sa fi de la viermi intestinali, de aceia am zis, au zis si altii ca e bun sa mergi la un veterinar, ala are experienta si stie mai bine.

Dar daca zici ca e mai bine acum, ma bucur.Si mie imi plac pisicile.Prefer pisicile decat caini, pisicile is mult mai curate, nu stai dupa ele, nu trebuie sa ai grija de ele, au ele singure grija.
Plus de asta nu fac mizerie ca si cainii, nu miros ca si cainii laughing
Si inca ceva. Femeia care are catel e clara laughing de obicei cand vezi o tipa cu catel sa te astepti ca este singurica.
Femei cu pisici, nu am vazut prea multe singure, intelgi ce vreau sa zic.

| relian a răspuns:

:)) nu iti vine sa crezi, poate o sa spui ca mint, ori ca spun asta din s tiu eu ce motive.
Acum aici, dupa ce am scris mesajul ultimu, ce crezi ca aparu exact la intrebarea ta?
Deci eu is pe calculator, am ditai monitoru de 27 inch si vad toata pagina.
Astia baga reclame si aparu linga intrebarea ta o reclama.Acum de exemplu este o alta reclama la un magazin de asta cu de toate Five Below se numeste ce ste pe aici.

Ok dar sa zic ce reclama a fost adineori.Reclama cu o pisica, un doctor renumit din amemrica explica de ce vomita pisicile :)) cand am vazut zic oare visez :)) asa ca citii putin si iti trimit si tie link-ul sa citesti daca ai timp.

Este in engleza dar sper ca inteelgi cat de cat.Or sper sa poti deschide link-ul asta.
Deci a fost o coincidenta, dar ala explica din ce am vazut ce se intampla cand pisicile vomita, el este expert zice in pisici.

https://www2.ultimatecathealth.com/......210902a_ap

| Laviii97 explică (pentru relian):

Hmm. interesant, Internetul asta oricum ne urmărește!

| Laviii97 explică (pentru relian):

Dar acum am o alta problema, i-am luat niște praf de băgat in mâncare pentru imunitate, am cumpărat un pliculeț de carne si am băgat praful in carne si nu vrea sa mananceeeee! Și am dat ceva bani pe ele.

| relian a răspuns (pentru Laviii97):

laughing aia da,normal ca nu vrea ca nu-i place,ce imunitate,ala este animal are imunitate ca de nu avea era deja mort.
Nu te mai lua dupa reclame, chiar de spune un doctor, cresti imunitatea, adica ce crezi? Pai ce cresyi plante laughing imunitatea este aia ce o ai de cand te nasti, nu poate nimeni sa creasca, ori sa scada nimic.Cum esti din fabrica aia ramai.Animalele sunt ok, mai ales astea salbatice, iar pisicile is salbatice, desi multi zic ca is domesticite.
Nu mai da banii pe chestii inutile.
Ai observat ca de cele mai multe ori animalele prefera mancarea gatita decat alea ce le cumperi? Animalu maninca cei place, nu il poti forta.
Ce sa zic lasa ca va manca el cand simte ca are nevoie.

| relian a răspuns (pentru Laviii97):

Nu ne urmareste, a fost doara coincidenta,, acum este alta reclama cu altceva.E bun ca mai citesti una alta, mai afli cate ceva.

| Laviii97 explică (pentru relian):

Da, e adevărat și asta, e un motan la mine in curte, e al vecinei și sta afara, toată ziua se îmbolnăvește, tușește, strănută, are ochii zici ca e orb și nu mai are nimic. mănâncă de rupe și nu mai moare. toată ziua sta in curtea mea, peste tot îl văd.

| Laviii97 explică (pentru relian):

Eu cred ca așa e făcut sistemul ca dacă scrie despre ceva atunci Îți dau reclame cu acel ceva. am pățit de multe ori asta.

| relian a răspuns (pentru Laviii97):

Eu am scris in limba romana, reclama era in engleza.Dar mai stii o fi. Uite acu este o reclama cu ceva ghivece de plante de la o firma laughing iar noi nu vorbem de plante.

| relian a răspuns (pentru Laviii97):

Vad stai la curte, frumos, de cand nu am mai stat si eu la curte happy Ca veni vorba de pisici, are sora mea din RO o pisica, de fapt a venit la ea de altundeva, dar niciodata nu intra in casa.Soramea ii da afara sa manince cate ceva,aia mananca,apoi fuge.

A facut aia acolo pui, tot pe afara la casa lu sora mea si are dupa ea un pisoi negru si unu tigrat, probabil unu seamana cu masa, altul cu tacsu, care o fi tacsu ala laughing

Astia deja is mari, au peste 1 an de zile,dar pana mai acu o luan sugeau la masa,miarata sora mea poza laughing zic asta da mama,eroina.
Ce face pisica asta? Prinde vrabii, soareci, soparle si vine cu ei afara la usa si incepe sa miaune laughing sora mea zice aud din casa, mai ce se intampla, unu din aia cei tine sora mea in casa imediat cum aude rapid la usa.
Masa se duce la vanatoare si aduce alea pentru astia laughing zic pai astia is deja adulti, ies aia afara si se pune la masa laughing mi-a aratat poze.
Nici nu stiam ca pisicile vaneaza soparle.am trait de cand eram mic cu pisici, dar nu am vazut pe nici una sa vaneze soparle.

Ca sa vezi si tu mama eroina laughing Dupa ce maninca sora mea ii spune hai hai in casa.aia fuge,sta numa pe afara, nu are nimic rau, arata si bine.
Cred ca stie, o avea experienta si ce sa manince, ce sa evite.
Sti asta pentru ca iti spun de caini, erau 2 caini unu maidanez si altul retriver din ala golden sau cum le zic, eram eu cu inca cineva, taiasem ceva copaci si dupa am adus o masina si tocam crengile.la ultima gramada cand am ridicat era un sarpe.Deja era soare afara ala sa vezi cum merge, se ridica asa cu capu in sus.Catelu ala maidanez, era un u negru, cand vazu si fugi, deci ala stia, asa poate din instinct ca ala era otravitor.
Astlantu s-a dus dupa ala maidanz, ca asa mergeau peste tot impreuna.Eu neavand ce face laughing zic castor,nu mai stiu cum il chema,eu asa il strigam,zic ma uite sarpele aici.
Ce crezi? Vine asta ca bolovanu, cainii aia se duc oriunde rasa asta, vine se apropie de sarpe si incepe sal miroase laughing iar sarpele il si musca de bot laughing bine eu nu ma astptam ca el o sa faca asa ceva, dar mia parut rau ca eu il strigasem.
El tot sta pe linga noi, statea asa toata ziua, se uitau la noi.Deodata incepe sai curga balele si se clatina laughing zic lu alantu suna pe femeie,era cateii unei femei,adica ditai cainele,asta e destul de mare, vine aa ia cainele, ia si sarpele, omorasem sarpele, asa zic pe aici sa duci si sarpepe ce te musca sa stie aia ce sarpe este si ce antiot sa dea.
Pleaca femeia, dupa 5 minute cainele in spatele nostru laughing zic ba ce cauti ma aici? Dar tot cu balele curcand.Vine femeia inapoi, zice a sarit din masina, vrea sa stea cu voi laughing l-a luat s-a dus si ia luat 300$.Zic lu asta ce eram cu el, ba taci nu-i zi ca din cauza mea laughing

Deci vezi is unia bolovani, mai alels rasele astea se duc nu au instincte de astea de supravietuire.Alant catel a stat tot timpul departe la peste 10 metri si latra.
De aia zic,unele animale stiu,simt cand e otrava,cand un animal sau insecta este otravitoare.
Am vazut vaca la fel, cand ajunse sa manince iarba intr-un loc, deodata facu ochii mari si sufla asa tragea aer puternic, expira tot puternic si fugi din locu ala, erau plante otravite.

Eu la pisici prefer pe astea maidaneze, nu din ala de rasa ce spun unia.Niciodata mama acasa n-a facut nimic la nici un pisioi, unu singur a murit otravit, in rest toti au fost ok.

Uite si noi cu ce ne ocupam, povestim de animale laughing.Dar de oameni ce sa povestesti, nu vezi omu cauta sa te forteze sa faci rahaturi

| Mirel4412 a răspuns:

Ai auzit de veterinar?

| Ka0ru a răspuns:

Daca a fost pe afara sa nu fi mancat ceva otravit sau stricat. Mai bine mergi cu el la veterinar daca tot nu mananca. Apa bea?

| Laviii97 explică (pentru Ka0ru):

Absolut nimic nu vrea, ba chiar mârâie la mine sa îl las in pace uneori! Nu știu ce sa zic. el sta mai mult in curte la mine nu știu dacă a mâncat ceva otrăvit pentru ca trebuia sa fie mai rău dacă era. poate chiar sa fi murit pana acum. sau nu știu!?

| Ka0ru a răspuns (pentru Laviii97):

Cel mai bine du-l la veterinar sa-i faca analize, o sa coste cate ceva dar macar afli ce are. Numai bine!