| Alexandra221998 a întrebat:

Am un pui de ciobanesc german in varsta de 2 luni care plange de fiecare data cand este lasata singura ..in special noaptea.Cum pot sa o fac sa nu mai planga?

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

E abia mic, dar ai putea incerca de acum. Iti iei la tine recompense(piept de pui/carne de vita/cascaval/crenvusti etc taiate bucatele mici ca sa nu se sature repede si sa nu se inece) si multa rabdare.
Iei catelul si il inchizi intr-o incapere pentru cateva secunde, 10 secunde sa zic daca pana atunci nu incepe sa planga il recompensezi, daca incepe sa planga nu intri pana nu see opreste. Cand intri il recompensezi, il mangai, il spui "bravo" pe un ton calm si dulce. Apoi mai cresti durata cu inca 10 secunde si tot asa, pana o sa ajungi la 30min, o ora si ar trebui sa se invete.
Succes!

2 răspunsuri:
| Roxxxxi a răspuns:

Poi iti dai seama ca e pui.Nu ai cum sa o opresti sa nu mai planga.Incearca sa te joci cu ea in fiecare seara, oboseste-o, du-o la plimbare sa doarma mai bine noaptea happy

| Sheili a răspuns:

Cu timpul trece si se adapteaza la locul lui, stiu ca te simti nu chiar bine, cind incepe sa plinga, stiu cum e big grin Timpul va face totul.