| Distance a întrebat:

Buna

In decembrie imi voi cumpara un catelus Bichon (Maltez cred).
Imi puteti da niste sfaturi cum sa-l ingrijesc, ce fel de lucruri sa-i cumpar, cum sa-l invat sa nu isi faca nevoile in casa, cum sa-l pot dresa fara sa inceapa sa-i fie frica de mine si chestii din astea

Multumesc

Dau funda pentru cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| CrAzYAbOuTMuSiC a răspuns:

Pai, un bichon are nevoie de foarte multa atentie, trebuie sa te joci cu el foarte mult, in general, un bichon este un caine energic.Iti vor trebui urmatoarele:
o lesa(normala, nu din aceea cu un buton, care trage lesa inapoi, cainii pot scapa usor din tipul ala de lesa)
mancare de caini
bol de mancare/apa
foarfecuta pentru gheare(eu am un bichon de 8 luni, si i-au crescut ghearele si acum zgarie foarte rau)
sampon special pentru catei
o perie
poti sa ii dai cateva din vechile tale jucarii, in loc sa ii cumperi altele
Cat despre partea cu dresajul, nu te grabi, nu il dresezi imediat, trebuie sa va obisnuiti unul cu celalalt si ca sa nu ii fie frica de tine, joaca-te cu el, mangaie-l, alearga-l
Va trebui sa ii faci un carnet de sanatate, in care o sa scrie:data nasterii, numele, numele proprietarului si acolo se va nota data vaccinului, trebuie sa mergi destul de des cu el la medic, pentru vaccinari, verificarea ghearelor, si tundere(bichonii au blana deasa si creste destul de repede). Va trebui sa ii faci baie o data pe saptamana
Ca trucuri de dresaj, poti sa il inveti sa se urce sau sa coboare din pat.
De exemplu, daca el e in pat, pune-i jucaria preferata pe jos si asteapta putin, ca rasplata, ia cateva boabe din mancarea lui si hraneste-l.Asa se procedeaza si pentru celalalt caz.Sau,tot prin metoda:mancarea e rasplata poti sa il inveti sa stea jos sau sa se ridice in doua labe.Cu nevoile facute prin casa si dezvatat, mie imi este cam greu, pentru ca sunt plecata cateva ore aproape zilnic si nu are cine sa iasa cu el. Dar, daca vrei sa-si faca nevoile afara, plimba-te cu el si lasa-l sa miroasa pamantul ca sa isi gaseasca un loc, daca vezi ca nu se mai misca inseamna ca si-a gasit un loc sa isi faca nevoile, un caine nu isi face nevoile in acelasi loc

| Distance explică (pentru CrAzYAbOuTMuSiC):

Lesa oricum nu vroiam sa-i iau cu buton... mi se pare oribila pentru un catel si iti multumesc mult pentru sfaturi happy

| CrAzYAbOuTMuSiC a răspuns (pentru Distance):

Cu placere

3 răspunsuri:
| Andrei97ro a răspuns:

Buna.Nu ma ricem foarte mult la caini..Asa ca uite un site in care iti pune cum poti sa ai grija de catelul tau http://www.royalcanin.ro/bichon-maltez.html.Mult succes iti doresc!