| biutzaroz13 a întrebat:

As vrea sa-mi iau un caine Ciobanesc Scotian si as vrea sa-mi spune-ti :
1. cum pot sa-mi conving paritii sa mi-l ia?
2. de unde pot lua un pui?
3. eu am deja o pisica si as vrea sa stiu daca il va accepta pe caine si daca se vor intelege?
4.este un caine bun pentru. bloc?
5.este greu de intretinut? este scump ca intretinere si hrana?
p.s. imi doresc de 2 ani si un caine pe langa pisica pe care o am, iar pana acum parintii nu au vrut sa-mi ia si as vrea sa-i convin!

4 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Nu stiu prea multe despre aceasta rasa, dar imi place foarte mult. Iti dau un singur sfat: sa nu-ti cumperi din petshop-uri, site-uri precum caini-de-vanzare.ro,canise gen premium, kris, fantasy, targ sau vecinu` din coltul strazii. Daca vrei un caine de calitate, 100%pur si sanatos gasesti doar in canise ce nu creste mai mult de 2-3 rase. Uite canise serioase:
Sighisoara http://www.vonschassburg.com/home.html
Timisoara http://www.collie.ro
Bucuresti http://www.zannara.ro
aici sunt toate din tara noastra http://www.collie-online.ro/Catalog.html
Puiul dintr-o canisa este destul de scump, dar calitatea costa, vorba aia "cat dai, atat face", sunt multe avantaje ca sa-ti cumperi dintr-o canisa un pui.

| Elenuca3567 a răspuns:

Daca nici pe parinti nu i-ai convins sa-ti ia cainele ma indoiesc ca vei primi unul...ai nevoie de multi bani ca sa cumperi un astfel de catel, apoi ai nevoie de spatiu, timp, hrana, accesorii... nu e un animalut de plus desi arata ca unul. laughing

| NicollNikkyKv a răspuns:

Buna Bianca.
1. Pai poti sa le zici ca vei avea grija tu de el si vei invata mai bine [ nu stiu gasesti tu ceva :* ]

2.Pai ori din orasul tau de la un pet shop sau de pe net

3. Dupa parerea mea se vor intelege. dar trebuie sa fie catelusul de vreo 2-3 luni, micut, sa se obisnuiasca cu ea, sa nu o alerge laughing :p

4/5. Nu chiar, este destul de mare si ii trebuie o curte mare, are nevoie sa alerge, are nevoie de miscare..eu una nu ti-as recomanda. sunt caini foarte frumosi dar nu este indicat sa ii tii la bloc + trebuie sa sa ai mare grija de el, are o blanita foarte frumoasa si trebuie periata si ingrijita..bineinteles ca blanifa fiecarui catel trebuie, dar el are o blanita mare...vara daca nu vrei sa-i fie cald va trebuii sa il tunzi, si costa c-am 50 ron la astia micuti si pana in 150 la astia mari, acum nu stiu cum sunt preturile la tine.

Eu ti-as recomenta un westie sunt foarte dragalasi, nu necesita multa ingrijire adica nu fac atat de multa miserie ca ciobanescul scotia, sunt foarte dragalasi, sau un bichon, Cavalier King sunt foarte adorabili, Jack Russel Terrier happy

Pt bloc e cel mai bine un catel micut, nu face multa miserie sunt foarte adorabili si jucausi :*

Bafta la alegerea noului tau prieten si la convingerea parintilor :*

| Xtasy_Marshal_1992 a răspuns:

1 Incearca sa-ti pacalesti parintii cu ceva, gen o sa inveti mai bine stii si tu din astea
2 Cauti pe google vand pui de ciobanesc scotian si ai sa gasesti
3 Daca pisica este deja mare nu o sa se inteleaga cu cainele
4 Nu este un caine deloc bun pentru bloc, daca il tii la bloc m-ai mult il chinui
5 Da este greu de intretinut, gandeste-te ca el mananca cam de 2 ori m-ai mult ca un adolescent de 16 ani