| AndreyDey99 a întrebat:

As vrea sa va intreb care caine e mai puternic de exemplu daca as pune sa se lupte un rotwiler cu un pitbull care ar castiga Vreau sa-mi iau un rotwiler, pitbul sau un ciobanesc germal si nu vreau sa patesc sa ma atace cainele... FUNDA

2 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Ptbull-ul e creat pentru lupte si are falcile foarte puternice, deci rott-ul nu are sanse. Nici unul din cainii spusi de tine nu va ataca stapanul, iar cainele va fi exact cum il cresti. Te sfatuiesc sa-ti iei un ciobanesc german, celelalte 2 rase sunt pentru cei experimentati care au mai avut deaface cu astfel de rase dominante.
Daca tu vrei un caine pentru lupte sau sa dai bine in fata smecherasilor, te sfatuiesc sa te lasi bagubas, de obicei, acesti caini o sa fie antrenati sa atace pe oricine, nu numai cainii si vei avea probleme cand o sa iesi pe strada si o sa te ocoleasca lumea pe la 7m sa nu scapi fiara din lesa si nu se va mai apropria nimeni,iar orice greseala facuta poate fi fatala si pentru tine,stapanul lui,mai ales la rott. Mai bine,iti iei un caine,incepi sa te documentezi si-l dresezi(comenzi de baza,trucuri,dar nu sa devina agresiv),sa vezi atunci lumea cat de frumos te va privi si tu ce satisfactie vei avea cand vei vedea ce ai reusit sa faci cu cainele.

p.s. din cauza unor copii asa ca tine pitbull-ul este vazut de oameni agresiv si periculos,dar daca e crescut cum trebuie nu va avea nimic cu nimeni,mai ales cu oamenii, pe care ii iubeste. ei au fost creati pentru lupte, deci au ce au cu cainii, mai ales de acelasi sex, nu cu oamenii.

| viotedy a răspuns:

Alege rotweiler.lupul e prost si pitbull-ul e urat.