| drey99 a întrebat:

As vrea sa va intreb care caine e mai puternic de exemplu daca as pune sa se lupte un rotwiler cu un pitbull care ar castiga Vreau sa-mi iau un rotwiler, pitbul sau un ciobanesc germal si nu vreau sa patesc sa ma atace cainele... FUNDA

5 răspunsuri:
| Mwha a răspuns:

Eu zic sa-ti iei un ciobanesc german, cainele asta e foarte inteligent, tine mult la stapanul lui si il apara cu vitejie, dar 4 pittbului pot omori si un urs, cat despre rotwiler, stiu doar ca este iubitor cu stapanul si foarte jucaus, dar nu e prea bun daca vrei sa te apere, caci se repede ca orice caine normal. Sincer si eu as vrea sa-mi cumpar un ciobanesc german, dar nu ma lasa parintii crying

| Cosmin_Bundache_1997 a răspuns (pentru Mwha):

Ce chestie amandoi in acelasi timp si cam la fel

| Mwha a răspuns (pentru Cosmin_Bundache_1997):

Da rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am vreo 2-3 prietenei care au astfel de rase. Unul are un Amstaff, si 2 Rotweiller, unul mascul, iar celalalt femela. Rotweiller este un caine de paza. Adica, este loial stapanului, se ataseaza foarte mult de el, si nu-i sare mustaru precum la Pitbull say Amstaff. In schimb Amstafull, are un corp mai zvelt, iar forta din maxilarul sau cand musca, este mai mare ca la Rotweiiler. In schimb Rotweiller-ul are tendinta sa sfasie atunci cand apuca. Oricum ai da-o amandoua sunt periculoase. Ideea e sa il inveti de mic cu frica de stapan, pentru ca mai calca pe bec, ca orce animal. Asta e valabil la orce caine. Nu il lasa sa te domine, pentru ca faci un pacat mare. Rotweiller-ul in schimb, nu este asa pretentios la mancare. Imi spunea persoana de care iti ziceam ca-i da si mancare gatita, nu doar hrana pentru caini, deci costurile sunt oarecum mai mici. La Amstaff, aici e o problema, ca-i recomandat sa-i dai un anumit tip de carne, fara prea multe grasimi, si e cam si pretentios. Dar este mai impunator d.p.d.v fizic.
Repet, eu nu am, dar asta mi-au zis ei. Pentru ca suntem in acelasi anturaj. Uite inca un exemplu : Ma jucam cu cainii respectivi, si dupa aia mi-au facut contrariul. Adica la 2-3 min dupa ce am terminat de jucat cu ei, l-au intaratat spre mine, bineinteles, cu botnita pusa, si zgarda de fier, tinut. Amstaff-ul, m-a tinut minte 2 zile, stateam la distanta de el. In schimb, rotweiiler-ul a2a zi nu mai avea treaba cu mine.
Eu daca mi-as lua caine, mi-as lua un Rotweiller, de talie mai mica, in sensul ca decat sa vad ditamai cainele, care abia sa-l pot tine, cum avea un prieten femela Rotweiller, mai bine unul de talie mai mica, atletica.
Insa eu stau la bloc, si nu mi se pare ok sa cobor cu cainele la 5-6 dimineata sa-si faca nevoile. Daca stateam la casa, e altceva, il lasam liber in curte, si dupa aia ieseam cu el la plimbare.
Sper sa-ti fi dat un p[ct de vedere coerent.

| Cosmin_Bundache_1997 a răspuns:

Pai depinde de varsta dar oricum cainele creste deci iti recomand sa-ti iei un pui de orice cand e pui se ataseaza de stapan deci nu o sa te atace ci o sa te apere dar daca vrei caine matur si bland ia-ti ciobanesc german se ataseaza repede de oameni