| ChristianT a întrebat:

Salu! As vrea sa va pun o intrebare.Am un caine dog argentinian si ma tot contrazic cu un prieten care are ciobanesc caucazian care e mai bun la bataie.Nu vreau sa il dau la o bataie cu un caucazian dar va intreb pe voi care ar castiga? Vreau raspunsul sincer.

Răspuns Câştigător
| prisacarul56 a răspuns:

In nici un caz nu-l da la bataie.Ciobanescul caucazian i-si apara turmele de vite sau oi, e un caine extrem de curajos si puternic, nu cunoaste frica, nu se da la o parte nici cand e vorba de animale mai mari(citeste ursi). Caucazianul e greu de dresat tocmai prin natura lui de caine care traieste liber, fara multe dadace pe capul lui in afara de stapanul pe care-l recunoaste de drept si-l apara pana la moarte.Il apara bine si blana pe care e greu sa o strapungi.Sa spunem fara a jigni pe nimeni ca e mai "taranoi" un pic.Ca si mioriticul sau carpatinul nostru e la fel de la inceputuri si trebuie lasati asa.Dogul tau argentinian este obtinut alfel la radacinile lui se afla cainele de lupta de Cordoba, al amatorilor de lupte canine, iar cainele asta de Cordoba a fost obtinut din Bull Terrierii adusi din America, deosebit de agresivi si greu de stapanit.Si dogul tau e mai greu de dresat din cauza temperamentului puternic,dominant si puternic. Dresajul inceput de mic, ferm, perseverent, dar fara duritati, il va face sa devina un caine disciplinat cu placerea de a lucra cu tine. Fiti amandoi mandri de ei si lasati-le naibii de batai. Oferiti-le dragoste si afectiune veti fi rasplatiti inzecit.Gata mai Christiane cu dadaceala ca ma doare mana de batut(la tastatura).Sa va dea Dzeu sanatate voua si cainilor vostri.

| Gicos_Grigore_1984 a răspuns (pentru prisacarul56):

Ciobanescu nu are sanse nici un pic in fata la un dog argentinian

8 răspunsuri:
| LiviuuuXD a răspuns:

Ba frate,sa nu zic ca dogul tau nu ar avea sanse,insa e mult mai puternic caucazianul,dogul tau poate sa se bata cu ursii,e atat de puternic? Nu cred,aia sunt caini facuti sa apere turmele de oi de lupi etc. si de asta sunt foarte bine antrenati si foarte curajosi. Caucazienii au niste dinti foarte puternici,dar tine minte,chiar daca nu arata fioros nu ai de unde sa stii,daca ti-l musca de gatlej ti-l omoara si nu te sfatuiesc sa il pui in rand cu cei care se bat cu ursii. Poate arata cainele tau mai fioros,dar de unde sa stii tu daca poate sa il bata pe alalaltu. Cainele tau este intr-adevar puternic,conteaza si asta,dar e cam slabut,ma refer ca caucazianul are si blana groasa si e mai voinic. Din cate stiu eu,argentinienii au blana scurta, insa caucazienii. Daca il antrenezi ai putea mai avea o sansa, dar daca ti-o fura celalalt tip si il antreneaza el e de o suta de ori mai greu. Impacati-va si nu va mai contraziceti. Raspunsul meu final: n-are sanse asupra caucazianului. Daca nu tii cont de talie, curaj si putere, vin eu la pomana!

| PiTbuLuL a răspuns:

In primul rand totul la o bataie depinde de antrenament daca al tau nu a fost antrenat pentru bataie nu te risca.Ciobanescul caucazian e mare puternic si curajos.SI daca ar fi antrenat dogul nu prea ar avea sanse impotriva caucazianului.

| Stanculescu a răspuns:

Baiete eu zic sa nu risti! Cine stie poate ca al lui e mai puternic sa poate ca al tau e mai puternic! Eu zic sa va impacati!
Funda?

| beatricegolban a răspuns:

Sincera sa fiu, nu cred ca e bine sa se lupte. Dar oricum al tau arata mai fioros. dar si caucazianul arata fioros un pic.
SFATUL MEU:
IMPACATI-VA!

| Gicos_Grigore_1984 a răspuns:

Eu ca dogu bate

| Dely29 a răspuns:

Al tau ar castigawinking arata mai fioros laughing.

| Sorlea_Denis_2001 a răspuns:

Normal al tau cunosc niste specialisti care au pus la incercare dogul argentinian si iau pus fata in fata.Deabia au reusit sa îl despare de ciobanesc.I se fac ochi rosi si turbeaza aproape dar nu te teme sunt cani doar de vanatoare iar cu oameni sunt complet inofensivi, bine depinde cum il inveti de mic deca vrei sa il faci caine de curte poti.