| Danyela73 a întrebat:

astazi am fost cu catelul meu pentru primul vaccin. Cainele nu a prezentat reactii adverse pana seara cand a inceput sa scoata sunete semn ca ar vrea sa vomite dar nu a eliminat nimic. Ce pot face?
P.S: Au trecut 4 zile de la deparazitarea interna

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ce face cațelușul?
O ușoara stare de apatie, după vaccinare, e normală. Dacă starea de rău continuă, mergi înapoi cu cățelușul la medicul care i l-a administrat. E posibil să fi făcut o reactie alergică postvaccinală. Îti dau un sfat: încearca ca la următorul vaccin să-i schimbi marca de vaccin, în speranța evitarii altei reactii alergice (eventual schimbi medicul dacă acela obisnuieste sa administreze tot același tip de vaccin). Nu te lăsa convinsă că nu i se va întâmpla nimic când tu stii ce-a pățit datorita administrăii. Catelul sa fie intotdeauna deparazitat intern cu cateva zile înainte! Când e puiuț, trebuie deparazitat intern din două in două săptămâni.
PS. Să fii un pic atentă la data expirării...vaccinului!