| ileanaurs a întrebat:

Hei! am un bichon maltez in varsta de 6 luni si ultima data cand am fost cu ea la vaccin mi-a dat o pastiluta de deparazitare pe care a trebuit sa i-o dau ieri, toate bune si frumoase,era o pastiluta care are gust de carne dar nu stiu cum se numeste,a inghitit o, pe la 7 seara, apoi pe la 11 noaptea aud catelul cum se chinuia asa,ca o tuse, si intr un sfarsit a vomat, peste 20 de minute la fel a vomat inca de 2 ori,credeti ca ar putea fi de la pastila? catelul a mai vomat o singura data,la fel cu niste sunete ca de tuse, dar asta s-a intamplat acum 2 luni si nu era nici dupa parazitare sau vaccin.peste 4 zile ma duc la veterinar pentru vaccin, sunt curioasa daca il face sau repeta deparazitarea. La ultima deparazitare nu a vomat...nu stiu ce sa cred...

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Nu prea conteaza daca a vomat sau nu de la pastila. Probabil ca da. Important este sa ai grija sa ii faci mereu deparazitarea. Cainii pot lua paraziti care le pot cauza moartea, si din cauza obiceiurilor lor nu ai cum sa ii feresti. Chiar daca il tii numai in casa, tot ii aduci oua de paraziti pe pantofi. Deci ai grija sa i se faca procedura asa cum considera veterinarul!

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Pastiluța de deparazitare internă NU i se administrează seara, la ora 19.00, ci numai dimineața pe stomacul gol. Era bine și dacă îi dădeai să mănânce (puțin) înainte.
Probabil că a vomitat din cauza antiparazitarului. Ar putea fi alergic. Peste 3 luni, când trebuie să îl ia din nou, să-i spui veterinarului că pastiluța respectivă (păstrează-i ambalajul) i-a provocat stări de vomă, și atunci, îl rogi să-i schimbe comprimatul. Să-l înlocuiască cu altul. Unii căteluși sunt sensibili, organismul lor nu suportă orice antiparazitar. Există și antiparazitare pentru căței sensibili, dar sunt un pic mai costisitoare.
Cu siguranță, peste doar 4 zile, nu va repeta antideparazitarea, ci doar după două săptămâni, dacă are (foarte mulți) paraziți în scaun, care rezistă pastiluței. Când ieși afară cu cățelul, fii atentă și la acest aspect. În caz că nu observi nimic, doar după trei luni va lua din nou.
Dacă (și) în urmă cu două luni, el a vomitat, e posibil să fie bolnav la stomac (gastrită). Ori i-ai dat prea mult să mănânce. Ai grijă ce hrană alegi pentru el. Sănătate cățelușului.

| Kriss96 a răspuns:

De obicei nu vomita de la deparazitare.
Mai ales daca zici ca data trecuta nu s-a intamplat asta.
Poate a mancat ceva care nu i-a facut bine? I-ai zis veterinarului ca a vomitat acum 2 luni? Trebuia sa-i fi spus pentru ca ar putea avea el o problema cu stomacul. O sensibilitate sau ceva de genul. Eu am avut un caine din asta cu stomac sensibil. Vomita o data la cateva luni dar pana la urma uite ca nu a fost normal.
Daca va continua sa vomite trebuie sa-l duci urgent la veterinar. Nu conteaza ca tu mergi la vaccin peste 4 zile. Daca mai vomita peste 4 zile nu o sa mai fie in viata ca sa-l duci la vaccin. Voma e foarte periculoasa, mai ales la catei mici. Si la om de altfel. Motivul e simplu. Deshidrateaza foarte tare si de obicei nici nu mai mananca, ceea ce slabeste organismul.