| Laura20035647 a întrebat:

Buna,astăzi pe la ora 14:00 am fost înțepața de o Albina sau un viespe, nu știu exact fiindcă m-am speriat când s-a pus pe mine.Intepatura este in mijlocul degetului mare de la mâna dreapta.Am pus ceapa pe el,apoi gheata, crema, am luat un algocalmin și tot nu imi trece.Adica,pun gheata, nu ma mai doare și o iau, iar după un minut iarăși ma doare.Va rog ajutați-ma! Ce sa fac ca sa imi treacă?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Peste zona din imprejurul intepaturii se aplica comprese cu gheata care poate ameliora durerea. Aceasta metoda terapeutica are efect antiinflamator dar si analgetic, insa compresa nu trebuie sa fie mentinta mai mult de 15-20 de minute. Este bine sa fi aplicata compresa un timp scurt dar mai des, din ora in ora, (daca este necesar). Gheata NU se aplica direct pe tegumente/ piele ci bagata intr-un material curat din bumbac sau o punga de plastic, iar in cazul degetului acesta sa fie bagat din cand in cand, pentru timp scurt intr-o cana in care este un amestec de apa si greata. SanatatE!

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu ți-a rămas acul albinei în deget? Dacă nu, atunci mâine ești ca nouă!

| Kzm_Cosmin_1999 a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic, o sa treaca de la sine in 2 maxim 3 zile, Funda?