| deniiiiii20 a întrebat:

Hei! Azi am fost la padure si m-a intepat un viespe sau albina foart foarte mare. Acum ma doare foarte tare si mi-a amortit toata mana stanga ( unde am fost intepata ). Am luat pastile antialergice si mi-am pus rivanol dar tot ma doare. Ar trebuii sa ma duc la urgente sau sunt si alte metode? Va multumesc foarte mult pentru timpul acordat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Te-a mai intepat vreodata vreo albina? Ce reactie ai avut?
Acasa ai putea zdrobi patrunjel si sa pui pe intepatura.
Cand ai o alergie puternica te umfli dintrodata toata. Asteapta sa-si faca efectul anti alergicele. Daca nu-ti trece mergi la doctor.

| pietrean a răspuns:

1.Otet
2.Praf copt+cateva picaturi apa(o pasta)
3.Aspirina pisata+cateva picaturi apa
4.Gheata,pusa pe intepatura
Toate calmeaza roseata, durerea.

| Ben00 a răspuns:

Mergi la medic, poate are antidot.

| mihaelaaaaaaaea a răspuns:

Du-te la urgente poate ce te-a muscat nu a fost doar o simpla albina sau ti-a ramas acul inauntru.