| Lightdark a întrebat:

Mă scuzați dar oamenii ce au murit sunt reci? Vă întreb fiindcă astăzi când mă jucam cu elasticul ce mi l-am înfășurat în jurul degetului și după vreo 5 minute acel deget era rece ca gheata probabil din cauza elasticului că a oprit circulația sângelui?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Bravo! Ai ghicit și tu în sfârșit ceva.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ti-ai raspuns singur.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da.

| Xox0 a răspuns:

Mortii sunt reci deoarece nu mai exista niciun fel de circulatie in corpul lor.

| TantiLizica a răspuns:

Exact. Acel stadiu de deces se numește Algor mortis și este rezultatul nu doar lipsei circulației sângelui în corp, ci si absența activității creierului - mai precis a diviziunei numita diencefal, care are rolul de termoreglare al organismului, adică este "termostatul" corpului nostru.