| Comi2001 a întrebat:

Ieri m-a intepat o albina sau viespe in mana apoi m-am dus acasa si mi-am dat cu spirt si cand m-am trezit tot m-a durut mana si cand desfac sa imi intind degetele ma doare ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Comprese reci pe zona afectată, cedează în 2-3 zile.
Pa, pa.

| RandyMarsh a răspuns:

Salut!
Ai grija sa nu fie vreo alergie.Sunt foarte periculoase.
Daca nu iti trece cu comprese cu apa rece sau iti vine rau mergi neaparat la medic.

| SefaTa97 a răspuns:

Buna.
Pune comprese cu otet.
E normal sa te doara.
O sa te mai doara inca 2-3 zile, dupa care te va manca locul in care te-a muscat.
Trece!

| AcoloUndeViselePleaca a răspuns:

De obicei cand te inteapa o albina se umfla, scoti acu, si trece!
Poti fi alergic, ceea ce e rau, daca e asa cum zici, nseamna ca albina aia tia pornit niste reactii in corp. Se poate ajunge si la moarte...nu vreau sa te sperii, dar da o fuga la spital, nu ai nimic de pierdut.

| Comi2001 explică (pentru AcoloUndeViselePleaca):

Mi-am scos acul aseara dar mi s-a umflat foarte putin debea se vede ce sa fac? cand eram mai mic m-a intepat tot o albina sau viespe la deget mi s-a umflat dar nu am patit nimic

| AcoloUndeViselePleaca a răspuns (pentru Comi2001):

Corpul tau iti da un semn de alarma, o intepatura e o intepatura, daca e doar umflat si te doare putin zona e ok, dar daca ai alte simptome cum ar fi slabiciune totala, orice miscare dureroasa...ar trebuii sa mergi la un specialist, o sa se uite putin la tine o sa te intrebe, o sa-ti dea sa iei cateva pastile timp de 5 zile si o sa-ti spuna sa ai grija la albine/viespi.

| Comi2001 explică (pentru AcoloUndeViselePleaca):

Chestia ie ca de la ora 10 pana la ora 2 ma mai doare dar putin si ma intreb de ce nu s-a umflat poti sa-mi explici?

| AcoloUndeViselePleaca a răspuns (pentru Comi2001):

Du-te la doctor nu mai pierde timpu!

| Labirintdesentimente a răspuns:

Pai, acum depinde. Daca era o albina... scoti acul si trece. Ei bine, in privinta unei viespi...mmm..Trebuie sa mergi la spital sad

| Rapidistu07 a răspuns:

Trebuia sa pui sare nu spirt incearca sa pui acum poate sa dezumfla happy