| marilux a întrebat:

Cainele meu nu vrea sa manance.
Acesta a suferit foarte mult in ultimele zile, mai exact, a luat un virus sau ceva si mai avea 30% sanse sa traiasca. L-am dus la veterinar, de trei zile ii tot baga perfuzii cu tot ce trebuie si, daca am inteles eu bine, ii mai face nu stiu eu ce injectii...acum intr-adevar e mai bine, se mai plimba prin curte, a inceput sa latre, se cunoaste ca se face bine. Dar faza e ca nu vrea sa manance, nici nu se uita la ea, insa de baut, bea apa..Intrebarea mea este cum as putea sa-l fac sa manance pentru ca daca nu mananca, va muri, deoarece nu poate sa ii bage la nesfarsit perfuzii.
Va rog raspundeti-mi ca innebunesc cand il vad asa trist

Răspuns Câştigător
| ANAHsneaman a răspuns:

Bună!
Daca bea apa e foarte bine, măcar se hidratează!
Acum, eu nu sunt medic veterinar, însă cu siguranță nu ai cum sa îl forțezi sa mănânce. Perfuziile alea îl intremeaza, va urma în curând sa poată manca singur.
Fii cu ochii pe el și la cel mai mic semn din nou la veterinar!
Acum trebuie sa ai răbdare, nu sa îl forțezi. Știu ca e greu, însă nu imposibil!
Numai bine! Multa sănătate micuțului. Sper sa își revină cât mai curând posibil! Capul sus, căci va fi bine!

3 răspunsuri:
| crud a răspuns:

Va incepe sa manance atunci cand va simti el ca poate. Nu-l grabi. Chiar tu spui ca se vede ca se simte mai bine. E bine ca esti langa el si ca esti vigilent, dar nu dispera si tine seama de sfaturile pe care ti le-a dat medicul veterinar. Sanatate multa si recuperare rapida!

| Aube a răspuns:

Animalele sunt mai intelepte decat oamenii. Nu mananca daca nu au nevoie. Nu moare daca nu mananca. Insa e bine daca bea apa. Asta e un semn ca isi revine. Cand va putea, va manca. Nu-l forta ca mai rau faci.

| niko23 a răspuns:

Asa am patit si eu cu catelul meu de 3 luni i-am bagat lapte cu seringa pe gat l-am salvat