| pitbull93 a întrebat:

care dintre acesti caini sunt mai costisitori la intretinere? doberman, amstaff, rottweiler, funda!

8 răspunsuri:
| angelBlack00 a răspuns:

Amstaff

| anabellafeonix a răspuns:

Amstaff

| pitbull93 explică (pentru anabellafeonix):

Imi poti zice de ce, ca vreau sa imi iau unul dintre acesti caini si as dori sa stiu care nu ma va costa mai putin intretinerea lui

| pitbull93 explică (pentru anabellafeonix):

Imi poti zice de ce, ca vreau sa imi iau unul dintre acesti caini si nu stiu la care dintre ei ma costa mai putin intretinerea

| anabellafeonix a răspuns (pentru pitbull93):

Amstaff-Staffordshire Terrier:

Sanatatea si ingrijirea la Amstaff:
Poate fi afectat rar de cataracta, care pote fi ereditara. Blana se intretine usor deoarece este scurta si nu necesita periaj. Trebuie avut grija la cainii cu blana de culoare alba sa nu se expuna o perioada indelungata la razele solare deoarece pot face cancer de piele.In conditiile in care se urmareste reducerea agresivitati si nu se doreste folosirea masculilor la monta se recomanda castarea lor.

Indatoririle stapanului:
Stapanul trebuie sa se asigure ca are controlul cainelui atunci cand il scoate afara. Daca Amstaff-ul ar ataca un caine sansele acelui caine de a scapa nevatamat ar fi egale cu zero si de aceea va recomandam sa-i puneti botnita si sa evitati locurile foarte populate. Deoarece este un caine foarte musculos trebuie avut grija cu alimentatia deoarece se poate ingrasa peste masura.

| ViezurE a răspuns:

N-am auzit de rasa "funda".

| pink425 a răspuns:

Totiwinking.pentru ca dobermanu si rottwailer-ul trebuie alergati zi de zi minim 10 km...mananca cat un leu, asta constand in carne si proteine ...asta daca vrei un caine frumos si nu unu doar oasele de el.si amstaff trebuie tratamente, vaccinuri etc.parerea mea i-ati un pekinez big grin

| Ratiu_Florin_Daniel_1918 a răspuns (pentru pink425):

Eu am un amstaff si daca tu reusesti sa il obosesti in 10 km te duc pe bani mei un veekend cu prietena ta la venetia il pun de 3 ori pe saptamana la bicicleta cate 2-3 ore depinde cum am trebuie sa il opresc eu sa isi faca nevoile ca el nu se opreste