| zSchizophrenic a întrebat:

Catelul meu,Bichon,care are aproape un an,de la un timp a inceput sa maraie la mine si la toti cei din familia mea,asta doar cand nu ii convine ceva,vrea sa fie totul ca el, la bunica mea a sarit sa o si muste.Nu stiu ce a patit! Ceilalti ii mai dadeau cate una, dar eu nu i-am avut treaba.Ce ma sfatuiti sa fac?

Răspuns Câştigător
| Laura927 a răspuns:

Buna si cateau mea face la fel, daca sta pe canapea si eu ori altcineva vine si se aseaza pe canapea unde sta ea, se uita urat maraie si pleacă enervata!
Eu nu o suport cand face asa, m-a umple de nervi.
Stii care e problema?
O bagati prea mult in seama si o giugiuliti si ii dați mâncare de la voi din farfurie etc.
Nu o mai baga in seama daca se completa asa.
Ia un ziar si dai peste fund cât sa facă puțin zgomot ziarul se sperie si daca si atunci mârâie fugi cu ziarul după ea pana nu mai mârâie.
Scoate-o afara si pune-o in cușca închisă.
După 20 de minute o scoți si o lași in casa dar nu o bagi in seama.
Si ii faci asa de fiecare data cand te mârâie!
In timp nu o sa mai facă asa.
Nu o mai Loviți cu palma!
Tot timpul cu ziarul sul.
Pe ei nu ii doare ft tare cand ii loviti, mai eficient este zgomotul cu ziarul.

6 răspunsuri:
| Lavinateen123 a răspuns:

Probabil l-ati rasfatat prea mult, iar acum are impresia ca el e stapanul.
Trebuie sa ii arati cine e seful. Fiind micut nu va fi asa o mare problema. Dar acest sindrom il face pe catel sa se simta de 2 metri chiar daca e doar o mogaldeata alba.
In consecinta, cateva sfaturi ca sa preiei tu controlul:

1. De fiecare data cand ii dai sa manance, nu primeste nimic pana nu raspunde la comanda,"sezi" sau "sit".
2.Nu-l lasi neinvitat pe canapea. Daca se urca, ii spui "NU" si il dai jos imediat. Chiar si de 1000 de ori daca este nevoie ( dar daca e bichon va invata mult mai repede )
3.Nu primeste nimic din mancarea voastra. ( un timp va fi foarte enervant)
4.NU-L LOVI! Acest lucru il face pe catel si mai violent, dar isi va si pierde increderea in tine.

Sper ca te-am ajutat! happy

| Alexandra_Cristina_1994 a răspuns:

Buna,si eu am un bichon maltez in varsta de 7 luni...cred ca ar trebui sa iti petreci putin mai mult timp cu el, si sa nu il loviti cu palma.Atunci cand face ceva bine si esti mandru/a de el felicita-l, spune-i bravo si da-i niste bobite din palma sau o altfel de mancare de caini, asa va sti ca a facut ceva bine. Daca cineva din familia ta il cearta ca a gresit, nu ii lua apararea deoarece va crede ca a procedat corect.Sunt mai desteptri decat crezi, crede-ma. Sper ca te-am ajutat

| concurs_3191 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa il bagi mai mult in seama adica sa ii cumperi jucarii sa il mangai. Stiu asta pentru ca si eu am patit-o si pana la urma catelul meu s-a facut bine! Incearca sa faci asta!
FUNDA?

| Gafincu_Anca_1992 a răspuns:

Mangaie-l pe frunte usor pe spate iar apoi spune-i calm "usor baiete etc." incearca sa te aproprii de el cu mancare buna si carnita :* poate este intr-o stare mai proastawinking

| iuliaioana a răspuns:

Buna,imi pare rau sa aud asta eu am amstaff si pitbull dar nu i-am lasat sa domine locuinta si persoanele ce il inconjura.Problema la tine este ca el domina locuinta trebuie sa te impui arata-i ca tu esti SEFU nu el. Cel mai bun sfat iti spun uitate la doar 2-3 episoade ale lui Cesar Millan inveti de la el.(pedepsestel) Succes

| Yompi a răspuns:

Cand maraie spune-ti ferm "nu" si ignorati-l. Daca sare sa muste folositi un ziar rulat / papuc si loviti-l peste bot / posterior, insa nu tare - de ajuns incat sa-si dea seama ca a gresit. Puteti sa-l si rasplatiti cu cate ceva cand este ascultator :]